Bir spor salonuna gittiğinizde kadınları koşu bandının üzerinde, erkekleri de ağırlık istasyonlarının yanında görmek çok da alışılmadık bir durum değil. Kadınların ağırlık antrenmanlarından gözünün korkması, onlara ağırlık antrenmanının sağlayacağı faydanın saatlerce kardiyo yapmaktan çok daha fazla olduğunu bilmemeleri gerçekten üzücü. Tabii ki kardiyonun faydasının olmadığını söylemek istemiyoruz, ama kadınları istedikleri şekle kavuşturacak, o sürekli şikayet ettikleri bölgelerindeki yağlardan kurtaracak en faydalı yol ağırlık antrenmanlarını da rutinlerine dahil etmeleri.


1- Kardiyoyla kombine edilecek bir ağırlık programı yağ yakımını hızlandırır.


Araştırmalar ağırlık ve dayanıklılık antrenmanlarının birlikte uygulandığı programların metabolizmayı sadece kardiyo antrenmanına göre çok daha fazla uyardığı ve çalıştırdığını gösteriyor.

 


2- Kalori tüketimini artırır.


Ağırlık antrenmanları metabolizmanızı hızlandırarak antrenmanlarınız bittikten sonra, gün içinde de yağ yakımınıza yardımcı olur.

 


3- Hatları şekillendirir.


Kim daha belirgin hatlar istemez ki ? Veya şöyle soralım beliyle basenlerinin aynı ölçüde olmasından memnun kaç kadın vardır ? Ama istediğiniz o belirgin hatlara ulaşmanız için koşu bandında saatlerinizi harcamanız pek faydalı olmayacaktır. Size istediğiniz hatları yapacağınız ağırlık antrenmanları çok daha kısa sürede verecek.

 


4- Gün boyu daha fazla enerji.


Ağırlık antrenmanları kardiyo antrenmanlarında farklı olarak beynimizin ‘iyi hisset’ hormonları salgılamasına sebep oluyor. Bu nedenle ağırlık antrenmanları aynı zamanda sizi gün boyu daha canlı ve enerjik hissettirecek.

 


5- Daha iyi kalp sağlığı, daha yüksek insülin hassasiyeti.


Kalbimiz de aslında bir kas grubu(yumuşak kas) ve onun da aynı diğer kaslarımız gibi çalıştırılması gerekiyor. Bu sayede kalbimiz daha rahat kan pompalayabiliyor ve dayanıklılığı artıyor.


Ağırlık antrenmanları aynı zamanda insülin hassasiyetini artıracak en etkili yol. Yani bu aslında şu demek oluyor, vücudunuz aldığınız karbonhidratları yağ olarak depolamak yerine enerji olarak kullanacak ve kilo almanızı önleyecek.

 


6- Zihin ve ruh sağlığını artırır.


Çoğu kadın görünüşleriyle ilgili depresyona girip spor salonlarına akın eder ve daha iyi hissetmek için koşu bandının üzerinde saatlerini harcar. Bunun yerine ellerine biraz ağırlık alıp, soğuk demirin üzerlerindeki kötü enerjiyi almalarına izin vermeleri daha iyi bir yol. 4. maddede de belirttiğimiz gibi ağırlık antrenmanlarının kaygı ve depresyonu azaltmada çok fazla etkisi var.

 


7- Kemik sağlığını artırır.


Kemik erimesi ve kemik kaybı gün geçtikçe kadınlar için genç yaşlı farketmeksizin büyük bir tehdit haline geliyor. Bunun sebeplerinden biri de egzersizden uzak hareketsiz yaşam ve aynı zamanda yetersiz beslenme. Vücut ağırlığıyla veya ağırlık yüklemesiyle yapılan egzersizler mekanik uyarıcı etkisiyle kemik sağlığını koruyan ve artıran en önemli etkenlerden.

 


8- Libidoyu artırır.


Eğer endokrinoloji hakkında az çok bilgi sahibiyseniz, östrojenin kadınlığı artıran birincil hormon olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak, aynı zamanda kadınlar az miktarda testosteron(erkek cinsiyet hormonu) üretirler ve bu hormonun artması kadınlarda cinsel isteği artırıcı bir etkisi vardır. Ağrılık antrenmanları da hem erkekler hem kadınlar için bu hormonu artırmanın tek doğal yoludur. He bunu okuyup da haftada 3 gün ağırlık antrenmanı yapmanın vücudundaki kılları çoğaltacağını, sakallarının çıkıp sesinin kalınlaşacağını düşünen kadınlar varsa, öyle bişey olmayacağını da söyleyelim.

 


9- Daha iyi uyku kalitesi.


Kadınların genellikle 6-8 saat arası bir uyku geçirmeleri gerekir fakat çoğu stres ve kötü ruh haline bağlı olarak bu sürelerde uyuyamazlar veya çok bölünen bir uyku geçirirler. Çalışmalar ağırlık antrenmanlarının kadınlarda uyku kalitesini ve uyku bölümlerinin süresini artırdığını gösteriyor.

 

 

10- Ağırlık antrenmanları sizi iri yarı göstermeyecek, güçlendirecek !


Kadınların ağırlık antrenmanlarıyla ilgili en büyük miti ağırlık kaldırdıkları zaman Arnold gibi kaslara sahip olacaklarını zannetmeleri. Gerçek ise ağırlık antrenmanı yapan, hatta ağır kilolarla antrenman yapan kadınların bile kadınsı görünümden uzaklaşmayacakları ve seslerinin kalınlaşmayacakları. Aksine ağırlık antrenmanları size daha kadınsı bir görünüm ve uzun süredir istediğiniz hatları verecek, hem mental hem fiziksel olarak sizi daha güçlü yapacak. Hele büyükşehirlerde hergün bir çok tehdit altında olan kadınlarımızdan hangisi daha güçlü olmak istemez ki ?

DMCA.com Protection Status