Kendinize güveniniz ya da güvensizliğiniz, hayattaki her şeye karşı tutumunuzu belirleyen en önemli faktördür. Eğer yaptığınız işlerden, spor salonunda harcadığınız zamandan iş yerinde yaptığınız sunuma kadar, en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız kendinizden emin olmalısınız. Tabi uygulamak söylemek kadar kolay olmuyor.

Hayat yolculuğunuzun neresinde olursanız olun, bu yöntemler sayesinde güveninizi artırabilir, en azından üzerinde çalışabilirsiniz.

 

Sizi daha yukarı kaldıracak insanlarla zaman harcayın.

Tabi ki burada sizi tutup yüksek bir yere koymasından bahsetmiyoruz. Pozitif ve destekleyici ilişkiler hayatın her alanında başarıya ulaşmanız için daha istekli ve yeterli hissettirecek. Çevrenizde sizi motive edecek ve size gücünüzü hatırlatacak insanlar olsun. Moralsiz ve yetersiz hissettiğiniz anda sizi toparlayıp kuvvet verecek insanlar…

 

Kendinize iyi bakın.

Kendinizi daha iyi hissetmenin ilk adımı gayet açık, fakat biz yine de söyleyelim; kendinize, bedeninize çok iyi bakmalısınız.

Hangi sağlıklı alışkanlıkların sizi daha iyi hissettirdiğini anlayın. Bizim önerimiz öncelikle düzenli ve kaliteli bir uyku, sağlıklı ve dengeli bir beslenme ve aynı zamanda aksatılmayan antrenmanlar. Tabi mümkün mertebe stresten uzak kalmanız gerektiğini söylemiyoruz. Moralsiz hissettiğiniz zamanlarda küçük şeyler bile size güven verebilir, uzun bir duş almak veya favori saç modelinizi yapmak gibi.

 

Beden dilinizi iyi kullanın.

Yürüyüşünüze, yüz ifadenize ve baktığınız, odaklandığınız yerlere dikkat etmek iyi bir başlangıç olabilir. Vücut diliniz sizin hakkınızda ne söylüyor ? Çoğu zaman düşüncelerimizi ve hislerimizi anlatmak için beden dilimizi güçlü bir şekilde kullanırız.

Eğer kendinize çok güvenmeniz gereken bir durumun içerisindeyseniz, güvensiz bile hissetseniz nasıl hissettiğiniz hiç önemli değil; duruşunuz, hal ve hareketlerinizle kendinizden eminmiş gibi davranın. Omuzlarınız geride ve dik, bakışlarınız ileride, yüzünüz sakin ve nefesiniz düzenli.

 

Kendinizle pozitif konuşun.

Hayatınız boyunca her durumda kafanızın içerisinde olacak ve sizinle konuşacak tek bir kişi var, o da sizsiniz. Kendinizi destekleyebilir, cesaretlendirebilir, meydan okuyabilir ve ileri itebilirsiniz. Ya da tam tersi şüphelendirir ve kısıtlarsınız. Bizim önerimiz birincisi yönünde.

İç sesinizi dinleyin, eğer negatif şeyler duyuyorsanız bu mesajı pozitif, umut ve güç verici bir hale çevirebilirsiniz. Her gün kendi kendinize konuşarak kendinizi güçlendirmek ve motive etmek üzerinde çalışın.

 

Memnun olun, şükredin.

Memnun olmak tutumlarınızı değiştirir. Bu kadar basit. Yolunda gitmeyen, yanlış olan ne olursa olsun; her zaman minnettar olacak ve şükredecek bir şey vardır. Eğer işiniz canınızı sıkıyorsa, bakış açınızı bir işiniz ve geliriniz olduğu üzerine değiştirip minnettar olabilirsiniz. Eğer vücut şeklinizle ilgili kötü hissediyorsanız, sağlıklı olduğunuz ve ciddi hastalıklara sahip olmadığınız için şükredebilirsiniz.

Yapmanız gereken şey kötü olan şeyi düşünmek yerine iyi olan şeyi düşünmeye çalışmak. Eğer bunu alışkanlık haline getirir ve hayata karşı şükür duyarsanız kendinizden çok daha güvenli olacağınızdan emin olun.

 

Hazırlanın.

Güvensiz hissettiğiniz durumlarda, kendinizi zafer için kurun. Başlamadan önce zihninizi hazırlayın. Neden yaptığınızı, sonucunda ne beklediğinizi, iyi performans göstermek için neye ihtiyacınız olduğunu kendinize hatırlatın. Bu şekilde sizin için önemli olan değişkenlere odaklanır ve hazırlanırsınız. Buna vakit ayırmazsanız odaklanmamış ve hazırlıksız hissedeceksiniz ve çok büyük ihtimalle kendinize güveninizi olumsuz etkilenecek.

 

Kendinize meydan okuyun.

Sizin için alışılmadık ve konforsuz durumlarla ne kadar sık yüzleşirseniz, bu ve daha fazla kötü senaryoya karşı daha güvenli hissedersiniz. Kendinizi zorlayacak şeyler arayın ve belirsiz, yapmaktan çekindiğiniz ve korktuğunuz durumlarla başa çıkmaya çalışın. Kendinizle ilgili yeni şeyler öğreneceğiniz durumlara kucak açın ve daha önce yapmadığınız, konfor alanınızın dışında şeyler deneyin.

Tekrar söyleyelim, rahatsızlıklarla, sıkıntılarla ne kadar sık karşılaşır ve çözerseniz; toplantılar, sunumlar ve hatta antrenmanlarınız gibi kaygılı ve çekingen olduğunuz tüm durumlara karşı çok daha kendinizden emin ve rahat olursunuz. Daha kötüsünü gördüğünüz bir şey sizin için kötü değildir.

 

DMCA.com Protection Status