Evden veya sizin belirlediğiniz herhangi bir noktadan, tüm programınızı kendiniz yaptığınız ve kariyerinizin tamamen sizin kontrolünüzde olduğu bir işe sahip olmak kulağa çok güzel geliyor değil mi ?

Eğer öyleyse, yapabileceğiniz online kariyer seçeneklerini göz önünde bulundurabilirsiniz. İnternet sayğolsun, bir girişim için düşündüğünüzden çok daha az bir sermaye gerektiren işler. İstek, kararlılık ve beceri kombinasyonuyla online kariyerinizi hemen şu an başlatabilirsiniz.

İşte bugün başlayabileceğiniz 10 online kariyer.

 

1. Dijital/Sanal Asistan

Sabit bir ofisi olmadan faaliyet gösteren şirketlerin sayısının artmasıyla, sanal asistanların uzaktan yapabileceği bir çok görev fırsatı oluşturdu. Örneğin online müşteri hizmetleri yönetimi, randevu-toplantı organizasyonu, mail ve sosyal platform yönetimi gibi.

Öncelikle bir ya da iki müşteriyle başlayıp, bu mecralarda kendinizi kanıtladıktan sonra çok daha fazla müşteriye sahip olarak gelirinizi katlayabilirsiniz.


2. İşletme Koçu

Eğer belirli bir alanda uzmanlığınız varsa, bilginizin sayesinde koçluk yapın, dünyanın dört bir tarafından öğrencilerinize bildiklerinizi öğretin. İnternet sayesinde hem sizin hem de müşterilerinizin nerede olduğu farketmeksizin suzmanlık alanınızla ilgilenen herkese ulaşabilirsiniz.

Hem neden bir çok insanı faydalandırıp kendi programınızı kendiniz belirlediğiniz bir işiniz olabilecekken, mesai saatlerinizi başkasının belirlediği ve uzmanlık alanınızla çok da ilgilenmeyen insanlara laf anlatmaya çalışacağınız bir işte çalışasınız ki ?


3. Freelance İçerik Editörü/Yaratıcısı

Neredeyse her organizasyon bugün içerik pazarlamasını - son birkaç yıldır çok kullanılan kelimelerden - bir şekilde kullanıyor ve görünen o ki işe yarıyor. Herkesin dikkatleri üzerine toplamak istemesi, muhteşem içerik editörlerine ve oluşturucularına, bunlara online yazarlar da diyebiliriz, olan ihtiyacı artırıyor.

Herkes içerik yayınlayabilir, fakat sadece bir kaçı gerçekten dikkat çeken ve hedef kitlesini gelire dönüştüren içerikler yayınlayabiliyor. Eğer gerçekten yetenekli ve yaratıcı yazarlar olduğunuzu düşünüyorsanız, bu alanda oturduğunuz yerden çok iyi gelirler elde edebileceğiniz fırsatlar var.


4. eBay Mağazacısı

Ünlü girişimcilerden Gary Vaynerchuk, garaj satışı diye bilinen gayri resmi satışın kar payı en yüksek satışları oluşturduğunu söylüyor. Konsept çok basit, düşük al ve yüksek sat.

Aynı zamanda eğer bir girişim fonu arıyorsanız en uygulanabilir yöntemlerden biri. Online kariyer oluşturmak isteyip de aynı zamanda gereken fonu oluşturana kadar sabit maaşlı 9-5 çalıştığı işinden de ayrılmak istemeyenler için çok iyi bir geçiş, çünkü satışlarınızı ve mağaza yönetiminizi haftasonu ve mesai sonrası halledebilme imkanınız var.


5. Tişört E-Ticaret Mağazası

Talep oluşturmak ve müşteriye ulaşmak artık daha kolay olduğu için, tişört şirketi kurmak yıllar önce olduğundan çok daha kolay ve düşük maliyetli. Geçmişte, büyük miktarlarda, çeşitli renk ve bedenlerde tişört sipariş etmeniz ve hangilerinin daha çok satılacağını önceden tahmin etmeniz gerekiyordu.

Şimdi, yaratıcı tasarımlar ve sosyal medyanın gücüyle güçlü bir tişört markası oluşturabilir ve neredeyse geceden sabaha gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.


6. Danışman

Eğer ne yaptığınızı ve nasıl yapılacağını biliyorsanız, danışmanlık çok kazançlı bir meslek olabilir. Bu günlerde herkes bir danışman gibi görünüyor, bu yüzden sadece değer sağlamanız ve sonuca ulaşmanız yetmeyecektir, aynı zamanda sıradan olanlardan sıyrılıp kendinizi göstermeniz ve ayrışmanız gerekiyor.

Bu günlerde çoğu şirketin ürünleri, hizmetleri, mali işleri ve yönetimi için dışarıdan danışmana ihtiyaç duyması da bu alandaki fırsatları artırıyor.


7. Satış Ortaklığı

Sizin oluşturduğunuz reklam üzerinden gerçekleşen satış için size belirli miktarlarda ödeme yapan çok çeşitli alanlarda ve sayıda organizasyon mevcut. Bu tanıtımları veya reklamları oluşturduğunuz e-mail listesinden, kişisel bloğunuzdan veya sosyal medya hesaplarınızdan yapabilirsiniz.

Diğerlerine göre bu kariyer biraz daha başlangıç sermayesi gerektiriyor olabilir. Çünkü gerçekten başarılı olmak için ücretli bazı kanallara çok sayıda split-testing(ziyaretçi ve müşteri tepkilerini ölçen test) yaptırmanız gerekecektir. Fakat başarılı insanlar test ve optimizasyona harcayacakları paradan çekinmezler.


8. Sosyal Medya Fenomeni/Etkileyicisi

Evet, 2016 yılında bu gerçek bir kariyer. Eğer sosyal medyada çok sayıda ve gerçek takipçiniz veya üyeniz varsa, ürün tanıtımları yaparak para kazanabilirsiniz, çok para. Bazı sosyal medya fenomenleri yüksek sözleşmelerle tek gönderi başına binlerce dolar kazanıyorlar, ama boşuna değil; çünkü işe yarıyor. Eğer getirisi çok daha fazla oluyorsa markalar bu paraları vermekten çekinmiyorlar.


9. Vlogger(Video Blog)

Başlarda Youtube yayıncıları reklam gelirleri sayesinde yılda milyonlarca dolar kazanıyorlardı. Şimdi bu miktarları kazananlar az olsa da, yine de rahat yaşamalarına yetecek ve belki çoğumuzdan daha fazla kazanan youtube yayıncıları mevcut.

Eğer ilginç bir konseptiniz veya hikayeniz varsa, sizin alanınızla ilgilenen insanlar kanalınızı takip edecektir. Nasıl bir şirket satış yapması için farklı ve eşsiz bir ürün ya da sistem ortaya koyması gerekiyorsa, sizin de etkileşim almanız ve takipçi sayınızı artırmanız için farklı ve benzersiz bir yapı ortaya koymanız gerekiyor.


10. Grafiker/Web Tasarımcısı-Programcısı

Eğer kod yazmayı bilen bir grafik tasarımcısıysanız, sizinle çalışmak isteyecek büyük bir kitle var. Serbest çalışan olarak çalışma saatlerinizi ve kimin için çalışacağınızı siz belirlersiniz. Ücretinizi belirleyin, almak istediğinizi projeleri alın ve sevdiğinizi işi yaparak rahat bir yaşam sürecek gelir elde edin.

Her sektörde olduğu gibi, iyi ve kötü serbest çalışanlar var. İnsanların serbest çalışanlarda istediği ve beklediği şeyleri araştırarak nasıl bir strateji izleyeceğinize karar verebilirsiniz.

 

Dilerseniz makalenin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status