Eğer genel olarak sağlıksız bir hayat yaşıyorsanız, zaten durumun farkındasınızdır. Çoğumuz her bulduğumuzu elimize geçen her fırsatta boğazımıza atmamamız gerektiğini, gazlı içeceklerden uzak durmamız gerektiğini ve vücudumuzun egzersize ihtiyacı olduğunu biliyoruz fakat buna rağmen muhtemelen bunları uygulamıyoruz. Kafamızın bir tarafında sürekli bize artık sağlıksız yaşamdan kurtulmamızı ve bir şekle girmemizi söyleyen, derinden gelen o sesi bir şekilde duymamazlıktan geliyoruz.


Bu mesaj vicdanımızdan da gelse, veya bir doktor da söylese, herşey normalmiş gibi davranmaya devam ediyoruz, kendimizi inandırıyoruz. Çevremizdeki insanlar, eş, dost, akraba, iş arkadaşlarımız bize kendimize zarar verdiğimizi söyleseler bile...


‘’Sağlıksız’’ kelimesi üstü kapalı bir kelime, bir çok şeyi kastediyor olabilir. Eğer fazla kiloluysanız sağlıksız sayılabilirsiniz, veya çok zayıfsınız ve çok kötü besleniyorsunuz, bu durumda da sağlıksız sayılıyorsunuz. Ama ‘’ sağlıksız’’ kelimesi esas olarak bize hem fiziksel hem de mental olarak yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu ifade ediyor. Eğer birşeyleri değiştirmezseniz belki yaşamaya devam edeceksiniz fakat yaşam kalitenizde çok büyük düşüşler olacak.


Öyle ya da böyle, en son şu soruyla karşı karşıya kalıyoruz; sağlıksız olduğumuzu nasıl anlarız ? Tekrar söyleyelim, muhtemelen zaten siz ve hatta çevrenizdekiler bunun farkındalar. İnsanların sizinle konuşurken veye siz baktığı zaman yolunda gitmeyen bişeyler olduğunu anlayabilecekleri bir çok belirti var.


Burada, sizin bir şekilde farkında olmadığınızı varsayarak, sağlıksız olduğunuzu, bir şeylerin yolunda gitmediğini anlayabileceğiniz 7 farklı belirtiden bahsetmek istiyoruz. Gözlerinizi ve kulaklarınızı iyi açın. Belki de kendiniz için hayatınızda, alışkanlıklarınızda bir kaç değişiklik yapmanın zamanı gelmiştir. Büyük değişiklikler...


1- Kötü cilt.


Cildinizin kalitesi sağlığınz hakkında geniş kapsamlı bilgi edinmenin yüzde yüz garantili bir yolu. Tabii ki, bazı insanlar sivilce vb. cilt problemlerine sahip olabilir, bunları göz ardı ediyoruz, fakat cildiniz sağlığınızla ilgili bazı büyük problemleri işaret ediyor olabilir. Kötü bir beslenme düzeni cilt kalitenizi etkiler, peki ya cildinizde oluşan çatlaklar veya lekeler ? Muhtemelen size bişeylerin yolunda gitmediğini söylüyorlar.

 


2- Uyku problemleri.


Geceleri uykuya dalmakta zorlanıyor musunuz ?Öyleyse, hayatınızda bir takım düzenlemelere gitmeniz gerekiyor olabilir. Belki yanlış yiyecekler, geç saatlerde fazla kafein tüketiyorsunuz yada gün içinde yeterince enerji harcamıyorsunuz. Uyku problemleri de bişeylerin yolunda gitmediğinin göstergesi. Aynı zamanda uyuyamamak başka sağlık problemlerine de neden olabilir.

 


3- Sindirim problemleri.


Belki içinizden bu kadar da çirkinleşme diyebilirsiniz. Ama emin olun idrarınızın rengi ve ne sıklıkta tuvalete gittiğiniz, bir çok sağlık probleminin belirtisi olabilir. Kontrol edin, idrarınız açık renkli ve kokmuyorsa, muhtemelen iyisiniz. Büyük idrarınızı yapma sıklığınız düzenli olmalı, çok uzun aralıklı olmamalı. Yeter dediğinizi duyar gibiyim ama, idrarınızı yaparken de ufak ayrıntıları göz ardı etmeyin, farklı bir durum bazı sağlık problemlerinin belirtisi olabilir.

 


4- Dudak merhemi kullanma gerekliliği.


Eğer dudaklarınız sürekli çatlıyorsa ve dudak merhemi kullanmadan yaşayamaz hala geldiyseniz, vücudunuz size birşeylerin ters gittiğini söylemeye çalışıyor olabilir. Özellikle dudaklarınızın durumu, vitamin eksikliklerinizle ilgili gösterge niteliğindedir. Eğer dudaklarınız çatlıyorsa, vitamin eksikliği sorununuz olabilir. Beslenme düzeninizi gözden geçirin ve ihtiyacınız olan besinleri dahil edin.

 


5- Kötü el ve ayak tırnakları.


Eğer dudaklarınızın durumu yeterince sağlam bir delil göstermediyse, el ve ayak tırnaklarınız size sağlıksız olduğunuzu söylüyor olabilir. Tırnaklarınızda gözle görülür renk ya da şekil değişiklikleri, kopmalar meydana geliyorsa, bunlar tehlike işaretleri anlamına geliyor. Tırnaklarınız genel sağlığınızla ilgili bir çok şey söyleyebilirler, eğer alışılmadık bir durum varsa göz ardı etmeyin.


6- Vücut ısısındaki iniş çıkışlar.


Soğuk el ve ayaklar normal bir durum değil. Tabii ki çevresel ve mevsimsel faktörler büyük rol oynuyorlar fakat sürekli olarak el ve ayaklarınız soğuk haldeyse, bu durum bir takım kardiyovasküler problemlerin işareti olabilir. Özellikle, soğuk el veya ayaklar bazı kan dolaşımı problemlerinin olduğunu, kanın gitmesi gereken yere gitmediğini gösterir. Eğer bu kronik bir durum haline gelmişse, kontrol ettirmenizde fayda var.

 

7- Bulanık zihin.


Şüphe yok ki zihinsel becerimiz ve beyin sağlığımız bizim fiziksel sağlığımızla yakından alakalı. Araştırmalar obezite ve yüksek yağ oranının bizim zihinsel faaliyetlerimiz üzerinde belirgin bir etkiye sahip olduğunu söylüyor. Ürkütücü ama bir o kadar da umut verici. Eğer düşüncelerinizi toplamakla veya yoğunlaşmakla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, biraz kilo vermeniz gerekiyor olabilir. Gidip biraz egzersiz yapın ve hem mental hem de fiziksel olarak daha iyi hissedin.

 

DMCA.com Protection Status