Kolay gibi görünse de, yürüyüş botu almak oldukça karmaşık bir iş. Bir kere zorlu zeminde saatlerce yürüyeceğiniz göz önünde bulundurulduğunda ayaklarınızın rahat etmesi oldukça önemli. Botlar için bir çok markanın çok farklı seçenekleri mevcut, fakat dikkat etmeniz gereken temel özellikler hepsinde aynı. Bu yüzden, eğer yeni bir çift yürüyüş botu alacaksanız veya ilk defa yürüyüş botu almaya karar verdiyseniz, kafanızdaki soru işaretlerini giderecek; özellikle nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebileceğiniz bu rehberi sizler için hazırladık.

 

BİLEK BAĞI

Yürüyüş Botu

Genel tabirle bilekli diye bildiğimiz, bilek kısmı ayak bileğinizi destekleyecek şekilde uzun olan ayakkabılar tercih edilmeli ki engebeli zeminde bileğiniz zarar görmesin. Bu bilek kısmının içi de ne kadar yastıklı, yani destekleyici olursa bot o kadar rahat ve güvenli olacaktır. Bazı şirketler rahatlığı bir üst seviyeye taşımak için botlarına hafızalı köpük yastık eklemeye başladılar.

 

SU GEÇİRMEZ ASTAR

Su geçirmez astarlar, genellikle Gora-Tex denilen bir kumaştan, sıvıyı dışarda tutmak amacıyla kullanılır. Fakat bunun da bir dezavantajı var. Eğer bot çok üzün süre suyun içinde kalırsa, su geçirmez astar doygunluğa ulaşıp içeri su almaya başlar ve eğer botun içine su girerse tekrar çıkması için ayakkabıyı çıkartıp boşaltmanız gerekir. Bu yüzden daha doğal su geçirmez astar mı tercih etmeli yoksa su geçirmez teknoloji kullanılan kumaş mı tercih etmeli, size ve bütçenize kalmış.

 

ÜST KISIM

Yürüyüş Botu

En zor kararlardan biri: deri mi kumaş mı ? Deri daha ağır, sert ve uzun ömürlüyken, kumaş daha hafif, esnek fakat deriye göre ömrü kısadır. Bugün çoğu botta deri-kumaş karışımları kullanılmaya başlandı. İkisinin de ayrı ayrı avantajları olduğu için, buradaki en önemli rolü kişisel tercihiniz oynayacak.

 

BAĞCIK

Bağcıklar kolay geçirilebilmeli, bağlanabilmeli ve sabit sıkılığını sürekli koruyabilmeli. Bazı bağcık sistemlerinde kaymayı engelleyen ve daha kolay bağlanan kilit ilmeği özelliği mevcut; bizim tercihimiz ve önerimiz bu modellerden yana.

 

BURUN BOMBESİ

Burundaki bombeli kısım, daha çok koruma sağlamak ve şekil vermek amacıyla genellikle botun iç ve dış katmanları arasına sıkıştırılan katman. Bu kısım ne kadar katı olursa ayağınız için o kadar koruma sağlar.

 

İÇ TABAN

Taban astarı da diyeceğimiz, botun iç tabanındaki çıkarılabilir parça. Tüm çeşitlerde iç taban astarı genellikle standart şekilde gelir, fakat çıkarılabilir olduğu için daha kaliteli ve rahat taban astarıyla değiştirebilirsiniz.

 

TABAN ÜNİTESİ

Yürüyüş Botu

Botun tabanı sizi yumuşak, çamurlu, taşlı ve hatta tüm zeminlerde dik ve sağlam tutması gerektiği için oldukça önemli. Bazı taban çeşitleri belli başlı bölgelerde diğerlerinden daha iyi olabilir, tıpkı 4x4 arazi lastiklerindeki gibi. Kalın tabanlar çamurlu ve yumuşak zeminler için daha iyidir ve kendini daha kolay temizleyerek çamur katmanı oluşmasını önler.

 

ORTA TABAN

Orta taban bizim görebileceğimiz bir şey değil (dış taban ve iç taban astarı arasında kalan bölge) fakat belki de bottaki en önemli bölge. Orta tabanın bot için öne doğru esnekliği, yan kısımlarının katılığı ve ayak tabanı için yastıklama gibi görevleri vardır. Topuktan uca ve bir yandan diğer yana bot ne kadar esnek olursa o kadar konfor sağlar. Daha katı botlar da sabitlik ve ayağı tam anlamıyla destekleme yönünden daha iyidir.

 

TOPUKLUK

Botun iç ve dış katmanları arasına sıkıştıran topukluk, bota topuk kısmında koruma ve şekil sağlar. Aynı zamanda ayağı destekler ve kaymasını önleyerek yerinde sabit durmasını sağlar.

 

UÇ ŞERİT

Uç şerit botun kumaşının tabanla birleştiği bölgeyi ve ayakucunu sürtünme ve tümsek gibi etkilerin hasarlarından korur. İyi koruyan bir uç şerit yıpranmaları ve yırtılmaları önleyerek botun ömrünü uzatacaktır.

 

DMCA.com Protection Status