Kış, bazılarımız için uyku ve yüksek gaz faturaları anlamına gelse de, bazılarımız için doğa maceralarını bir üst seviyeye çıkarmak için muhteşem bir fırsat. Fakat, hayatta bir çok şeyde olduğu gibi, alışılmışın ve alışkanlıkların dışına çıkmak ve fazlasını aramak bir çok riski de beraberinde getiriyor. İşte bu riskleri azaltacak 8 ipucunu burada sizinle paylaşacağız.

 

1. Hava Durumunu Kontrol Edin

Dağlarda Güvenli Olmak

Öyle baştan savma değil, ciddi biçimde hava durumunu kontrol edin. Dağ gezisi veya kampı planlarken telefonunuzdaki yeni çıkan hava durumu uygulamasına güvenerek hareket etmek pek akıllıca bir seçim olmayabilir. Doğru kaynaklardan doğru araştırmalar yaparak hareket edin.

 

2. Detaylar Hayatidir

Dağlarda Güvenli Olmak

Nereye gideceğinizi, ne kadar süre kalacağınızı ve ne zaman dönmeyi planladığınızı bilen birinin olması size verebileceğimiz en iyi tavsiye. Dağdaki rotanızı, ayrılma ve konaklama bilgilerinizin ayrıntılarını bilen birinin olması olası bir aksilikte kurtulma durumunuzu ciddi miktarda artırır.

 

3. Malzemelerinizi Bilin

Dağlarda Güvenli Olmak

Bir sürü teçhizatı olan fakat neyi nasıl kullanması gerektiğini bilmeyen insanlardan olmayın. Özellikle bir dağcı için hangi malzemenin nasıl kullanması ve hangi malzemelere yatırım yapması gerektiğini bilmesi çok önemli. Tabi boşa harcayacak parası olanları kastetmiyorum. Yeni aldığınız bir malzemeyi de cephanenize eklemeden önce nasıl kullanacağınız iyice öğrenin, belki bir önce aynı işi gören diğer ekipmanınızdan farklı bir çalışma şekli veya farklı özellikleri vardır.

Dağ botlarınızı ve kramponlarınızı bağlamak tereyağından kıl çıkmek kadar kolay olsa da asıl fark aynı ekipmanları sıfırın altında sıcaklıklarda, düşük görüş açısı ve derin kar birikintileriyle birlikte aynı çabuklukta ve düzgün biçimde bağlayabiliyor olduğunuzda ortaya çıkar.

 

4. Limitlerinizi Bilin

Dağlarda Güvenli Olmak

Dağları hayatın dikey maratonları olarak düşünebiliriz. İnsanlar daha uzun mesafeleri koşabilmek için sürekli çalışırlar ve dağlar için de aynı kural geçerlidir. Eğer bir önceki trekking deneyiminiz güneşli bir günde birkaç ufak tepeden geçmek olduysa vücudunuz kar ve buzla kaplı dik yerlerde sıfırın altındaki bir sıcaklıkta çok daha fazla baskıya maruz kalacaktır. Birşeyi öğrenmenin en iyi yolu mecbur kalmaktır felsefesiyle bazen işe yarasa da aynısının karla kaplı dağlar için geçerli olduğunu söyleyemeyiz.

 

5. Riskleri Bilin

Dağlarda Güvenli Olmak

İnsan hataları ve riskleri küçümsemek ölümlerin en sık rastlanan sebebi olmuştur ve kesinlikle gerçek de bu. Yapan değişir, alışkanlıklar değişir; riskler değişmez ! Dağlardaki riskler yaratıldıklarından ve ilk kar tanesi düştüğünden beri aynı. Akşam yemeği davetine yetişmek veya helikopterle en yakın acil servise götürülmek arasındaki farkı bu riskleri doğru yönetmek ve uygun davranmak oluşturur.

 

6. Eğitim Alın

Dağlarda Güvenli Olmak

Uzmanları dinlemek önemli, fakat karlı dağlara çıkıp çığ hakkında detaylı bilgi almak, nasıl oluşur, nasıl farkedilir ve olası bir çığ durumunda neler yapılmalı gibi ayrıntıları öğrenmek çok daha önemli ve etkili.

Ülkemizde böyle eğitimler veren çok fazla oluşum olmasa da, arama kurtarma derneklerinin, ekiplerinin eğitimlerini takip edip bu örgütlere katılarak deneyim kazanabilir ve ciddi miktarda uygulamalı eğitim alabilirsiniz.

 

7. En İyisini Bekleyip, En Kötüsüne Hazırlanın

Dağlarda Güvenli Olmak

Pesimistleri kimse sevmez, fakat en kötü senaryo için hazırlanmak paha biçilemez bir öğüt. İlk yardım kiti, çığ sondası ve sinyal alıcı gibi malzemeler çantanızda kesinlikle yer almalı. Olası bir durumda hayatınızı kurtaracak bu malzemelerin çantanızda kaplayacağı yer veya yapacağı biraz fazla ağırlığın çok da önemli olduğunu düşünmüyorum.

 

8. Tüketilen Besinleri Gözden Geçirin

Dağlarda Güvenli Olmak

Vücudunuzun fonksiyonlarının düzgün çalışabilmesi için doğru besinlere ve sıvılara ihtiyacı var; bu kadar basit. Beyninizi ve bedeninizi tehlikeye sokacak ürünlerden uzak durun. Uluslararası Kar Eğitim Akademisi uzmanları dağcılar için şu besinleri öneriyor:

Tahıllar: Enerji ve tokluk hissi verir

Proteinler: Vücudun onarılmasını, hücre yenilenmesini sağlar; kasları korur ve kas inşa eder.

Meyve ve sebzeler: Vitamin, mineral ve lif oranı yüksektir; bağışıklığı güçlendirir.

Sıvı: En iyi tercih su. Nem ve sıcaklık oranı ve aktivite miktarı arttıkça tüketim artırılmalıdır.

 

DMCA.com Protection Status