Şanslı azınlıklar hariç hepimiz hayatımızın büyük bir bölümünü çalışarak geçiriyoruz. Hayatımızı devam ettirebilmemiz, ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz için para kazanmamız gerekiyor. Bunun için hergün sabah kalkıp yapmak zorunda olduğumuz işler var. Biliyorum, bir çoğumuz sevdiğimiz işi yapmıyor ama mecbur olduğu için bir çok şeye katlanıyor. Bunu söylemek üzücü ama ne yazık ki dünya bu şekilde işliyor. Fakat bu rutin iş hayatının size vereceği hem mental hem duygusal hem de fiziksel zararlardan kurtulabilmek için yeni ve farklı bişeyler yapmanız lazım. Boş zamanlarınızda elinizde akıllı telefonunuzla yabancı dizi izlemek hoşunuza gidiyor olabilir ama bunların sizin kişisel gelişiminize hiç bir faydası yok ne yazık ki. Sizi daha akıllı, daha girişken ve daha üretken yapacak hobilere ihtiyacınız var. Şanslısınız ki biz sizin için bir kaç alternatif düşündük.


İşte sizi daha akıllı yapacak 5 hobi


1- Egzersiz yapmak.


Vücudunuzu hareket ettirmek hem fiziksel hem mental sağlığınız için oldukça faydalı. Düzenli olarak egzersiz yapmak sadece ömrünüzü uzatmakla kalmayıp, uyku kalitenizi gün içindeki enerji seviyenizi artırıyor.
Çalışmalar egzersiz yapmanın dikkatsizlik ve hiperaktiflik belirtilerini azalttığını ve daha iyi bir zihinsel performans sağladığını gösteriyor. Daha iyisiyse egzersiz yapmanın bir sürü çeşidi var.
Eğer rahatlatıcı bir şeyler arıyorsanız yoga sizin için uygun olabilir ve sağlığa da çok faydalı. Ya da eğer yoğun bir şeyler istiyorsanız bir spor salonuna gidin ve biraz ağırlık kaldırın. Yine yüzmek de eklemleriniz için oldukça faydalı. Ve daha bir çok egzersiz çeşidi mevcut. Birini seçin ve uygulayın.


2- Meditasyon.


Sayısız çalışma, istikrarlı yapılan meditasyonun sağlığınıza çeşitli faydaları olduğunu, daha iyi odaklanma ve dikkat sağladığını ve karamsarlıktan uzaklaştırdığını söylüyor. Meditasyon, zamanla beynimizi ve duygularımızı kontrol altına almamızı sağlıyor. Belki ilk zamanlar sessiz bir ortamda tek başına oturmak çok keyifli olmayabilir fakat zamanla modern yaşamın karmaşasından kurtulmanın tadına varacaksınız.
Diğer hobilerden farklı olarak, meditasyon en uygun maliyetli alternatif ve eğer istikrarlıysanız sonuçları muhteşem.


3- Okumak.


Kitaplarla bağ kurmak bilgimizi artırmak ve daha fazla öğrenmek için harika bir yol. Hayal ürünü bir bilim kurgu romanı okuyun veya işinizle ilgili, kişisel gelişim kitabı okuyun, kitap sayfası çevirmek zihninizi geliştirir. Aynı zamanda kitap okumak kelime bilginizi artırır, hitabetinizi ve eleştirel düşünme becerinizi geliştirir.
Eğer istikrarlı bir okuma alışkanlığınız varsa, okumak beyninizi canlandırır ve alzheimer(alzaymır) gibi nörolojik hastalıkları önler. Akıllı telefonunuzun veya TV’nizin başında saatler geçirmek yerine biraz bir şeyler okuyun, akıllı olan telefonunuz değil siz olsun.


4- Müzik.


Bir müzik enstrümanı çalmak beyninizin tamamı için bir antrenman niteliğinde. Araştırmalar enstrüman çalmanın beynin çok farklı bölümlerini çalıştırdığını söylüyor. Enstrüman çalmayı öğrenen çocukların okuduğunu anlama becerileri ve matematik zekaları gelişiyor.
Müzik dinlemek veya enstrüman çalmak hafıza kapasitesini artırıyor, takım çalışması becerisini artırıyor ve kültürel farklılıklara karşı daha uyumlu oluyor. Bir enstrümanı nasıl çalacağını öğrenmek biraz zor olabilir ama bu sizin potansiyelinizi kullanmaktan duyduğunuz memnuniyetinizi artıracak ve sizi her alanda daha verimli yapacak eğlenceli bir süreç.


5- Yazmak.


Hergün bir şeyler yazmaya zaman ayırmak daha mutlu olmanıza sebep olabilir. Bu makaleyi yazmaya zaman ayırmamın tek amacı sadece başkalarına yardımcı olmak değil, aynı zamanda zihnimde yer işgal eden duygu ve düşünceleri dışa vurmak. Yazmak zihnimi boşaltıyor ve başka önemli görevler için daha iyi odaklanmamı sağlıyor.
Yazmanın bir çok duygusal faydası olmasının yanında aynı zamanda üretkenliğinizi de artırıyor. Düzenli bir şekilde yazma alışkanlığı edinmek, daha net düşünmenizi ve olayları daha iyi analiz etmenizi sağlıyor. Eğer gerçekten düşüncelerinizi arıtmak istiyorsanız, gidin bir kağıt bir kalem alın ve onları dünyayla paylaşmaya başlayın.


Sıradanlığa takılıp kalmayın
O üzerinde uyuşuk uyuşuk oturduğunuz, vücudunuzun şeklini almış çekyatın konfor alanından çıkın ve hayatınıza değer katacak, sizi diğerlerinden farklı yapacak anlamlı hobilerle kendinize meydan okuyun. Hem zihninizi hem vücudunuzu geliştirecek, bu sayede hem yaşam kalitenizi hem de yaşam sürenizi artıracak, sizi daha üretken ve zeki yapacak aktivitelerde bulunun. Biz sizin için 5 tanesini sıraladık, hangisini seçeceğiniz size kalmış.

 

DMCA.com Protection Status