İlk kar tanesinin düşmesiyle birlikte yürüyüş ayakkabılarınızı dolaba mı kaldırdınız ? Eğer öyleyse tekrar çıkarın. Kış mevsimi doğaya çıkmak için birdan fazla neden var: sadece kalabalık azalmakla kalmıyor, aynı zamanda doğanın güzelliği taze karla birlikte iyice ortaya çıkıyor. Montunuzun fermuarını çekin, doğru atıştırmalıkları alın ve en yakın patikaya yönelin.

 

Katlı giyinin.

Kışın Doğa Yürüyüşü

Patikanın başlangıcında çok soğuk hissediyor olsanız da, vücudunuz 10-15 dakikalık yürüyüşten sonra ısı üretmeye başlar, özellikle zorluğu artan bir yol seçtiyseniz.

Bu yüzden, bir kaç kat giyinmek sıcak kalmak ve patikada yürürken de dağın tepesindeyken de aynı sıcaklığı korumak için önemli. Çünkü genelde yüksek yerler daha soğuk olurlar.

 

Katlı giyinirken;

* İlk kat vücudunuzun nemini, terini emecek bir maddeden yapılmış olmalı.

* İkinci kat muflon ceket veya benzer bir ürün- sıcaklığı korumak, yani yalıtım için gerekli.

* En dış kat ise sizi kuru tutmalı ve rüzgarın içinize girmesini engelleyecek bir yapıda olmalı.

Katlı giyinin veya giyinmeyin; ne giyerseniz giyin pamuklu giysilerden uzak durmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Bir kere, pamuk sizi soğuktan izole edemez. Hatta, vücut ısınızı dışarıya atarak hipotermia riski oluşturabilir.

Kış için diğer önemli donanımlar ise:

* Şapka

* Eldiven

* Fazladan çorap

* Atkı

 

Ayaklarınızı sıcak tutun.

Kışın Doğa Yürüyüşü

Yol boyunca sıcak kalmaları için ayaklarınızı kuru tutmalısınız. Bir çift kaliteli, yün karışımından veya sentetik yürüyüş çorabı, nemi vücudunuzudan dışarı atar ve çabuk kuruyarak ayaklarınızın ısısını korur. Her ihtimale karşı yanınızda yedek bir çift çorap daha bulundurun.

Diğer önemli bir nokta da, ayak bileğinizin üstüne kadar çıkarak karların ayakkabınızın içine girmesini engelleyecek yürüyüş ayakkabısı seçmelisiniz. Hatta eğer kar kalınlığı çok ise tozluk kullanmanız da faydalı olabilir.

 

Araziyi iyi hesaplayın.

Kışın Doğa Yürüyüşü

Kışın ortalarında, dağın yüksek yerlerinde kar kalınlığı yürümek için çok fazla olabilir. Düşük rakımlarda yürümeniz ve kar ayakkabıları giymeniz güvenliğiniz için önemli. Yürüyeceğiniz yerlede buzlanma olma ihtimali varsa daha dişli, dağ yürüyüşleri için yapılmış kramponlar tercih etmeye çalışın.

Yine yürüyeceğiniz araziye göre tutunacağınız ve yolun bozulduğu yerlerde dengenizi koruyup destek alacağınız yürüyüş bastonu veya sağlam bir sopa yanınızda bulundurun.

 

Yeterince beslenmiş olun/beslenmiş kalın.

Kışın Doğa Yürüyüşü

Soğuk havalarda, özellikle karda yürümek normal yürüyüşten çok daha fazla kalori yaktırır. Yapılan araştırmalara göre, kışın yürüyüş yapanların yazın aynı mesafeyi yürüdüklerinde yaktıkları kaloriden yüzde 50 daha fazla enerji harcadıkları söyleniyor. Buna ilaveten, yol için yeterli yiyeceğiniz yoksa vücut ısınız daha çabuk düşer ve daha çabuk üşürsünüz. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için yanınızda kaliteli atıştırmalıklar bulundurun ve yola çıkmadan önce de yeterince yakıt almış olun.

 

Atıştırmalıklarınızı paketlerken:

* Özellikle bar şeklindeki atıştırmalıkların çabuk donacağını göz önünde bulundurun,

* Sırt çantanıza koymak yerine atıştırmalıklarınız ceketinizin iç ceplerine koyarak vücut sıcaklığınızla birlikte donmalarını engellemiş olursunuz.

Tabi vücudunuzun sadece kaloriye ihtiyacı yok, en az o kadar önemli olan bir diğer şey de su tüketmek.

 

Bol su için/sıvı tüketin.

Kışın Doğa Yürüyüşü

Genel kanının aksine, kuru hava nedeniyle kışın dehidrasyona(su kaybı) uğramak yazın uğramaktan daha kolay. Yılın bu zamanında dehidrasyon ise özellikle daha tehlikeli, çünkü hipotermia ve donma ihtimalini artırıyor. Yeterli miktarda su almak dışında, şu tavsiyeleri de yol boyunca aklınızda bulundurun:

* Eğer suyunuzu sırt çantanızda taşıyorsanız, donmasını önlemek için soğuktan muhafaza etmelisiniz. Eskimiş bir yün çorabı şişeye veya mataraya geçirerek donmasını engelleyebilirisiniz.

* Su kabınızı baş aşağı yerleştirerek boyun kısmından, yani içeceğiniz yerden donmasını engelleyebilirsiniz. Eğer bir kaç saat dışarıda kalmayı planlıyorsanız yanınızda sıcak bir içecek bulundurun, çorba çok iyi bir tercih olur.

 

Olası bütün riskleri göz önünde bulundurun.

Kışın Doğa Yürüyüşü

Sıvı tüketme ve atıştırmalık almak kış yürüyüşü için tek düşünmeniz gereken mesele değil. Aynı zamanda özellikle kışın doğaya/sarp araziye çıktığınız zaman çığ tehlikesi olabileceğini veya izlediğiniz patikada kar fırtınasıyla ya da tipiyle karşılaşabileceğiniz gerçeğini de göz önünde bulundurmalısınız. İki durum da yönünüzü bulmanızı zorlaştırır.

 

Bu gibi durumlara maruz kalmamak için:

* Ayrılmadan önce, kapıdan adımınızı atacağınız ana kadar hava durumunu kontrol edin.

* Araziyi bilin. Eğer yeni bir yeri keşfedecekseniz yanınızda bölgeyi bilen biri olsun.

* Yanınızda her zaman topografik harita ve pusula taşıyın ve ikisini de nasıl kullanacağınızı yola çıkmadan iyice öğrenin.

Yanınızda bulundurmanız gereken diğer donanımlar: ilk yardım seti, çakmak/kibrit, kampçı ocağı, kamp bıçağı ve mümkünse acil bir duruma karşı battaniye.

son olarak, nereye gittiğinizi, ne zaman döneceğinizi ve söylediğiniz zamanda dönmezseniz aramaları gereken kişiyi doğaya çıkmadan önce bir iki ikişiye söyleyin.

Biraz dikkat ve hazırlıkla herkes doğada kış mevsiminin güzelliklerini keşfedebilir.

 

DMCA.com Protection Status