Düzenli olarak spor yapmaya kendinizi adadığınız zamanlarda bile hayat koşulları bir şekilde spor yapma alışkanlığınızı sekteye uğratabilir. Bunun arkasındaki sebep her ne olursa olsun, maalesef spora ara vermiş olmanız daha önce elde ettiğiniz gelişimin bi kısmını kaybetmenize neden olacak.  

İşte egzersize ara vermenize neden olan 5 yaygın durumun vücudunuz üzerindeki etkisi ve geri döndüğünüzde kaybettiklerinizi telafi etmenizi sağlayacak tavsiyeler.

 

1 – İş yükünüz her zaman olduğundan çok daha fazla artarak haftada 4 günlük antreman periyodunuzun bir şekilde sonlanmasına neden oldu.

Spora ara vermek

Vücudunuz üzerindeki etkisi: Kardiyo ve çeşitli güç antremanlarını bir arada yapmak kilo vermeye ya da kontrol etmeye yardımcı, kas inşaa eden ve aerobik sağlığı geliştiren bir rutindir. Yaklaşık 1 ay ara vermeniz durumunda vücudunuzda daha önceden kas tutmuş bölgelerin yumuşamaya başladığını, her zaman marketten eve taşıdığınız ağır meyve, sebze torbalarının daha ağır geldiğini ve merdivenleri azıcık hızlı çıkmayı denediğinizde soluk soluğa kaldığınızı fark edersiniz.

 

Yapılan bir araştırma, spor yapmaya yeni başlayan bir insanın 2 aylık düzenli bir çalışma sonucu gücünü % 46 oranında arttırdığını gösteriyor. Aynı insan tekrardan 2 aylık bir araya girdiğinde ise önceden kazanmış olduğu % 46 oranındaki gücün % 23’ünü kaybediyor. Araştırmada bu tip insanların hiç spor yapmayan insanlara göre yine de önde oldukları gözlemlenmiş. Dahası, spor yapmaya ara vermeden önce ne kadar fit ve güçlüyseniz, bu kazanımlarınızı kaybetme hızınız da bi o kadar düşüyor. Ultra maraton koşan bir atletin 2 aylık bir sürede kondisyonunun ancak % 10’unu kaybedeceği öngörülüyor.

 

Tekrar haftada 4 günlük egzersiz temposuna girdiğinizde sakatlıklardan korunmak için aceleci olmayın. Güç antremanlarınız için spor yapmaya ara vermeden önce kullandığınız ağırlıkların % 75’ini kullanın ve ancak daha iyi hissetmeye başladığınızda ağırlıkları arttırmayı deneyin. Muhtemelen verdiğiniz aranın yarısı zaman zarfında kaldığınız yerden devam edebiliyor olacaksınız.

 

- Sürekli ve yüksek yoğunlukta ağırlık çalışması yaparken son birkaç ayda işler istediğiniz gibi gitmedi ve şimdi kendinizi haftada bir-iki kez koşu bandında uyuşuk uyuşuk yürürken buluyorsunuz.

Spora ara vermek

Vücudunuz üzerindeki etkisi : Bu tarz bir durumda, aerobik sağlığınız oldukça yerinde gözükür ama zamanla gücünüzde ve kas hacminizde azalmalar gözlemleyebilirsiniz. Tartıya çıktığınızdaki rakamlar hala aynı gözükse de ağırlık antremanı yapmadığınız müddetçe bi miktar kas kaybedip biraz da yağ almanız kaçınılmaz. Bu tarz bir durumda yapılabileceklerin en sağlıklısı antreman yaptığınız zamanlardaki kadar çok kalori almayıp karbonhidrat-protein dengesini iyi sağlamak ve bilhassa şeker ve hamur-işi gıdalardan uzak olmak.

 

Şaşırtıcı bir biçimde, araştırmalar uzun süreli dayanıklılık koşusu yapan insanların da sürekli masa başında oturanlarla aynı hızda ve oranda kas kaybettiğini ortaya koymuş. Koşmak ve diğer kardiyo aktiviteleri çoğunlukla kas inşaa etmez veya kasları belli bir oranda tutmaz. Aktivitelerinize biraz güç antremanı ve vücut ağırlığı ile yapılan çalışmaları da eklerseniz bu sorunu kısa vadede % 75 oranında çözebilirsiniz.  

 

3 – Aylardır hazırlandığınız uzunca maratonu sonunda koştunuz. Sonra dinlenmek ve yenilenmek için kendinize 2-3 haftalık bir süre verdiniz.

Spora ara vermek

Vücudunuz üzerindeki etkisi : Bu tarz bi ara hali hazırda iyi bir kondisyona sahip olan atletleri pek etkilemeyecektir. Belki bir miktar rekabet seviyenizden kaybedebilirsiniz ama koşulara döner dönmez eski gücünüzü yakalamak pek zaman almayacaktır. Sadece ara verdikten sonra yaptığınız ilk koşuda sakatlıklara maruz kalmamak için eski gücünüzü zorlamayın yeter.

 

- Son zamanlarda yogaya merak saldınız ve birkaç ay önce ara verdiğiniz CrossFit antremanlarınıza geri dönmek istiyorsunuz.

Spora ara vermek

Vücudunuz üzerindeki etkisi : Bir spordan ihtiyacınıza yönelik başka birine yönelmek kötü bir şey değil. Ama şunu bilmenizde fayda var. Başka bir spor türüne başlamış olmanız daha önceden yaptığınız spordaki gücünüzü ve etkinliğinizi eskisi gibi kullanamamanıza neden olur. Antremanınızı her zaman hedeflediğiniz spor türüne uygun olarak seçmeniz gerekiyor. Bisiklet sürme performansınız çok çok iyi olabilir ama bir maraton koşusuna katılacak olursanız dereceleriniz pek de tatmin edici olmayabilir. Bu yüzden iki farklı türdeki sporu aynı anda yapmak pek tavsiye edilmez.

 

- Spor yapmanıza engel teşkil edecek kadar büyük bir sakatlık yaşadınız ve son 6 aydır spor yapamadığınızı varsayalım.

Spora ara vermek

Vücudunuz üzerindeki etkisi : Bu durumda sanki sakatlanmanız yetmiyormuş gibi bir de kesin olarak kas kaybeder ve yerlerine beslenmenize bağlı olarak bir miktar yağ stoklarsınız. Üstüne üstlük bir de günlük aktivitelerinizde de azalma olduysa bu yağ miktarı yaşa da bağlı olarak giderek artacaktır. Geri dönüşünüz sakatlığınızın tekrar nüksetmemesi açısından çok çok yavaş olmalı. Önceden kaldırdığınız maksimum ağırlığın 4'de 1’i yeniden spora başlamanız için yeterli olacaktır. Tabii sakatlanan / yaralanan bölgeyi özellikle koruyup antremandan önce yeterli seviyede ısınmanız kaç kilo kaldırdığınızdan çok daha önemli. Isınırken özellikle sakat bölgeyi çalıştıracağınız ağırlıkların en hafifini alarak bu bölgeye öncelikli olarak kan akışını sağlamalısınız. Bu zamanlarda hafif ağırlıklarla dayanıklılık antremanları yapmak çok daha faydalı olacaktır.

 

DMCA.com Protection Status