Türkiye büyüleyici güzellikteki doğasıya kampçılar için adeta bir cennet. Şehir stresinden ve teknolojiden uzaklaşıp biraz kafa dinlemek ve rahatlamak için yaşadığınız yere yakın bir kamp yerini muhakkak bulabilirsiniz. Üç tarafı denizlerle çevrili ve 4 mevsimi de iliklerine kadar yaşayan cennet ülkemizde ister deniz kenarında, ister ormanda, ister dağda ve daha bir çok koşulda kamp yapabileceğiniz yerler mevcut. Peki bu kamp noktaları nerede?

 

Sahil kamp İstanbul

Türkiye'deki en iyi kamp bölgeleri

Çam ağaçları içinde, denizden sadece 200 metre uzaklıkta 34 hektarlık kamp bölgesiyle sahil kamp özellikle İstanbul ve çevresinde yaşayan kampçılar için bulunmaz nimet. Hem sahil hem de kamp deneyimi sunan bu bölge aile kampı için de oldukça uygun. Bu sakin kamp bölgesi aynı zamanda piknik masaları, sosyalleşmek için kafe, Yörük yemekleri bulabileceğiniz çadır ve tepedeki balık restoranıyla kampçılar için farklı yiyecek içecek alternatifleri de sunuyor. Kalacak yer seçenekleri olarak da ister çadır kurabileceğiniz ister karavanınızı çekebileceğiniz alanlar veya isteyenler için bungalov evleri sunuyor.

 

Akyaka Orman Kampı

Türkiye'deki en iyi kamp bölgeleri

Gökova körfezinde, geniş çam ormanlarının içinde yer alan Akyaka Orman kampı büyük karavan ve çadır kamp bölgeleriyle veya biraz daha konforuna düşkün olanlar için bungalov ve kulübe seçenekleriyle öne çıkıyor. Temizliği mavi bayrakla tescillenen denizden sadece bir kaç adım uzakta yer alan bu cennet bölge ziyaretçilerine bölgedeki diğer 8 körfezi daha keşfetme imkanı sunuyor. Şehir merkezine yakın olması da bölge kültürünü merak edenler için ayrıca bir fırsat.

 

Ada Camping

Türkiye'deki en iyi kamp bölgeleri

Ada Camping Bozcaadanın güneyinde, Cunda adasının midilliye bakan sahilinde yer alıyor. İster kamp bölgesinde kiraladığınız çadırda, isterseni kendi çadırınızda denizden 200 metre uzaklıkta çam ağaçları altında uyuyabilirsiniz. Yaklaşık 31 bin metrekarelik kamp bölgesi etraftaki bir çok sahile de yürüme mesafesinde. Burada da çadırda kalmak istemeyenler için bungalov seçeneği mevcut. Günlük kahvaltı kamp bölgesi tarafından sağlanıyor, ama tabi isterseniz kendi yiyeceklerinizi de pişirebilir veya bölgedeki restoranda da yemek yiyebilirsiniz.

 

Kaya Camping

Türkiye'deki en iyi kamp bölgeleri

Kaya camping size Kapadokyadaki en iyi kamp bölgesini sunuyor. Bu gizli kamp bölgesi Göreme ve Çavuşin arasındaki vadiye karşı manzarasıyla muhteşem balon manzarası ve güneşin doğuşunu izleyebileceğiniz belki de tek kamp bölgesi. Kaya kamping aynı zamanda tur programları ve rehberli geziler sunuyor. İster kendi yemeğinizi pişirin isterseniz kamp bölgesindeki restoranda Türk mutfağının ve bölgenin lezzetlerini tadın. Bu bölgenin bir diğer avantajı da yüzme havuzunun ve ücretsiz wifi bağlantısının olması.

 

Yedigöller Milli Parkı

Türkiye'deki en iyi kamp bölgeleri

Bolu’nun kuzeyinde yer alan Yedigöller Milli parkı, toprak kaymaları sonucu oluşan yedi tane göl bulunan muhteşem güzelikte bir orman. Elektrik veya diğer herhangi gereçler bu kamp alanında mevcut değil, sadece siz ve çevrenizi saran ormanla birlikte doğanı güzellikleri var. Maun, karaağaç, göknar, meşe ve daha bir çok farklı ağaç ve bitki çeşidini Yedigöller Milli parkında görebilirsiniz. Bölge aynı zamanda doğa yürüyüşü ve balık tutmak için de oldukça uygun.

 

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Türkiye'deki en iyi kamp bölgeleri

Antalyada bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı Türkiye’nin en heyecan verici ve ilginç kamp alanlarından biri. Park, ortasından Köprü Çayı akan 14 km uzunluğunda, 100 m derinliğinde Köprülü Kanyon çevresinde, erz ağaçlarının arasında yer alır. Doğa yürüyüşü, bisiklet, rafting, safari gibi aktiviteler hem deneyimliler hem de yeni başlayanlar için bu bölgede mevcut. Park aynı zamanda Zeus ve Artemis tapınaklarının kalıntıları ve adını aldığı çok eski zamanda kalma iki köprüyü de barındırıyor.

 

Hızır Kamp

Türkiye'deki en iyi kamp bölgeleri

Binbir pınarlı Kazdağları’nın Kirişlik Vadisi eteğinde yer alan Hızır Kamp, ormanın kalbinde ağaçlarla ve yeşillikle çevrili doğasıyla kampçılar için muhteşem bir yer. Zeytinli deresi, ince güzelliği ve cazibesiyle kamp alanından geçerken ziyaretçilere ve kampçılara yüzme ve rahatlama imkanı sunuyor. Ek olarak, Hızır kamp kazdağı milli parkına yürüme mesafesinde ve isteyene masaj, yoga, treking turları gibi aktiviteler sunarak hiç bir şeyin eksikliğini hissettirmiyor.

 

Aladağlar Milli Parkı

Türkiye'deki en iyi kamp bölgeleri

Aladağlar Milli Parkı devamlı olarak yaşam döngüsü içerisinde olan canlı ve çok çeşitli bir bölge. Niğde, Kayseri, Adana illeri sınırları içinde yer alan park içerisinde yaban keçisi, yaban domuzu, kurt, çakal, sansar gibi çok çeşitli vahşi hayvanlarla karşılaşabilirsiniz. Aladağlar, Kapuzbaşı şelalesinin muhteşem manzarasını görebileceğiniz bir çok patika yol ve tırmanışla doğa yürüyüşçüleri için de adeta bir cennet. Bu göz kamaştırıcı güzellikteki bölgeye gelen ziyaretçiler kendi çadırlarında veya bölgedeki bungalovlarda konaklayabilirler.

 

Kelebekler Vadisi

Türkiye'deki en iyi kamp bölgeleri

Fethiye, Ölüdeniz yakınlarındaki önceleri Güdürümsü adıyla bilinen bu koyun ismine Kelebekler Vadisi denmesinin sebebi, 80’den fazla farklı kelebek türüne ev sahipliği yapması. Çevresindeki 350 metreye ulaşan sarp kayalıklar sebebiyle tekne dışında ulaşımın mümkün olmadığı Vadi’deki 50 metre yükseklikten dökülen şelale, Vadi'nin ortasından geçen bir dere ile Akdeniz'e ulaşır. Sahip olduğu endemik türler nedeniyle dünya mirası olarak korunan 100 dağdan biri olan Babadağ'ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi, 1. derecede doğal Sit ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. Kelebekler Vadisi'nde, her yıl 1 Mart- 1 Kasım tarihleri arasında hizmet veren işletmenin bilgisi dışında konaklamak mümkün değildir. Su ve elektrik enerjisi devlet tarafından değil, işletme tarafından sağlanmaktadır. Çadırlarda, bungalovlarda veya teraslarda kalışın yanı sıra, işletme ziyaretçilere doğal ve ekolojik açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği; ortak kullanıma açık tuvalet ve duşlar sunmaktadır. Ziyaretçiler yoga, meditasyon, rehber eşliğinde vadi gezileri gibi bir çok aktiviteyi ücretsiz olarak yapabilirler.

 

DMCA.com Protection Status