Kuş uçmaz kervan geçmez bir dağ başında mahsur kalsanız ne yapardınız ? Haftasonu yaptığınız kamp veya doğa yürüyüşü faaliyetleri için bir komando düzeyinde hayatta kalma tekniği bilmeniz gerekmese de, yolunda gitmeyen bir şeyler olursa her duruma hazırlıklı olmanız adına bilmeniz gereken bir kaç şey var.

 

Büyüteç veya cam parçasıyla nasıl ateş yakılır

Yanınızda her zaman küçük de olsa, özellikle kırılmayacak bir yerde büyüteç taşıyın. Ateşi başlatabilmek için, kolay yanabilecek kuru ve küçük parçaları bir öbek haline getirin. Kabuk, ince dal parçalar, çıra, lifli ağaç kabukları gibi şeyler bulmaya çalışın. Hazır olduğunuzda, büyüteç veya cam parçasından güneş ışığını hazırladığınz öbeğin üzerine yansıtın ve kısa zamanda dumanların çıkmaya başladığını göreceksiniz. Duman çıkmaya başladığında hafifçe üfleyerek kıvılcımları canlandırabilir ve süreci kısaltabilirsiniz.

 

Yanınızda paraşüt ipi bulundurun

Naylon ipler ucuz, bulması kolay. Hatta evinizin etrafında bile rahatlıkla bulabilirsiniz. Peki neden daha pahalı olan paraşüt ipi alalım?

Hayatta kalma uzmanı David Polyczynski ‘‘ Paraşüt ipi olası bir hayatta kalma durumunda doğaçlama yapmak için çok daha fazla seçenek sunar.’’ diyor.

Sadece gücü için bile tercih edilebilir. Paraşüt ipinin 250 kiloyu taşıyabilecek gücü vardır. Paraşüt ipiyle muşambanızı bir ağaca bağlayarak sığınak veya gölgelik yapabilir, balık oltası, sapan yapabilir, bir yamaca veya bataklığa düşmüş birini rahatlıkla çekebilirsiniz ve sayamadığımız daha bir sürü şey.

 

Yardım için nasıl işaret verilir

Kayboldunuz veya yaralandınız ve yalnızsınız, böyle bir durumda yardım işareti verebilmek kazanmanız gereken en önemli yetkinlik. Çok kolaymış gibi görünse de, en çok etkisini göreceğiniz bir kaç alternatif var. Işığı uzak bölgelere yansıtabilmek için ayna veya ayna görevi görecek saat gibi bir eşyanızı kullanarak, telefonunuzun veya kameranınızın flaşını kullanarak çevredeki diğer kampçıların veya sizi aramaya gelenlerin dikkatini çekebilirsiniz. Yine doğa yürüyüşünde veya kamp yaparken parlak giyisiler tercih etmek de farkedilebilmek adına önemli.

 

Nasıl barınak yapılır

Vahşi doğada mahsur kaldığınızda eğer yanınızda muşamba/branda varsa çok şanslısınız. Çok basit şekilde yanınızdaki paraşüt ipiyle veya başka bir iple brandayı köşelerinden/kenarlarından etraftaki ağaç dallarına, hatta mümkünse geniş yapraklı dalları olan bir ağacın dallarının altına bağlayarak yaprakları/geniş dalları da kendinize yağmurdan siperlik olacak şekilde kullanabilirsiniz. Kar yağışlı durumlarda da brandanızı bağlamak için yine kar tanelerini tutacak sık yapraklı dalların altını kullanın ki kar taneleri brandanıza ağırlık yapıp yırtılma veya kopma gibi problemler olmasın.

 

Nehir akıntısını kontrol edin

Kamp veya doğa yürüyüşü yaptığınız her zaman bir nehirden karşıya geçmeniz gerekmez. Fakat geçmeniz gereken durumlarda çok dikkatli olmalısınız. Öncelikle uzun bir sopa veya dal bulun, akıntıdan geçerken hem suyun derinliğini ölçmek için hem de tutunabilmek, akıntıya kapılmamak için yere iki noktadan bastığınıza emin olun; tek ayağınızı kaldırırken diğer ayağınız ve sopadan destek almak gibi. Tabi öncesinde küçük bir sopayı da nehirden geçeceğiniz yere atın. Eğer akım sopayı sizin geçebileceğinizden çok daha hızlı şekilde sürüklüyorsa geçebileceğiniz başka bir nokta bulun.

 

Zehirli bitkiler nasıl farkedilir

Eğer kaybolduysanız veya yiyecekleriniz tükendiyse, bitkiler tek gıda kaynağınız olabilir. Yenilebilir ve zehirli bitkiler arasındaki farkı bilmek yaşayabilmek veya yaşamamak arasındaki fark olabilir. Bitkiler hakkında çok fazla bilginiz yoksa hafızanıza, okulda öğrendiklerinize veya birilerinden duyduklarınıza çok güvenmeyin. Bunun yerine yanınızda yenilebilir bitkilerle ilgili bir cep kitabı taşıyın.

Eğer böyle bir kitabınız yoksa da, en önemli hayatta kalma ipcunu hatırlayın: anlaması zor ve genellikle zehirli olduğundan bütün mantarlardan uzak durun.

 

Nasıl kamufle olunur

Eğer vahşi bir hayvandan kaçamıyorsanız, kendinizi kamufle etmeyi bilmek hayati bir önem taşır. Genel olarak üç şeyi hatırlayın: şekil, desen ve renk. Cebinize, koltuk altınıza ot bitki gibi şeyler koyarak veya iple etrafınıza dal, yaprak veya bitkiler bağlayıp sarkıtarak kendinize insandan farklı bir görünüm kazandırın. Desen ve renk birlikte işe yararlar, bulunduğunuz ortamın rengine göre, yapraklar, çamur veya taş/kaya parçaları yardımıyla çevrenizi kapatın ve riskli bir durumdaysanız fazla hareket etmeyin. Unutmayın doğada hareket eden her şey av olabilir.

 

DMCA.com Protection Status