Hiç bir yolculuk dönüşünüzde ‘‘ Tatil yorgunluğumu atmak için tatile ihtiyacım var’’ gibi bir düşünceniz oldu mu ? Yenilenmiş hissedeceğinizi düşünürken yolculuğun koşturmacası sizi yorgun ve bitap düşürebilir.

Araştırmalar kamp yapmanın bu durum için bir istisna olduğunu gösteriyor. Bir gölün veya denizin kenarına, ağaçların arasına çadır kurmak veya karavanınızı park etmek, verdiği rahatlık ve özgürlükle tüm şehir, iş ve diğer sorumlulukları arkanızda bırakarak eskisinden çok daha yenilenmiş ve dinlenmiş olmanızı sağlıyor.

Yine yapılan araştırmalar, kamp yapmanın insanlara çok daha dönüşümsel ve esnek bir durum sunduğunu, insanların günlük hayatında bağlı olduğu rutinlerden ve göreceli rahatlıklarından uzaklaşmasını sağladığını öne sürüyor. Yani aslında kanepeye uzanıp elimizde televizyon kumandasıyla geçirdiğimiz saatlerin bizi çok da rahatlatmadığını söyleyebiliriz.

Kampçıların mutlu insanlar olmasının bir çok sebebi var. Bir tanesini söyleyelim, kamp yapmak bizi akıllı telefonlarla, internette ve televizyon başında vakit geçirmek yerine doğayla yaşamaya, doğayı hissetmeye zorluyor.

İşte kampçılığın sizi nasıl ve neden daha mutlu ettiğinin, hayatınıza olan pozitif etkisinin nedenleri:

 

Yaşam kalitesini arttırıyor

Kampçılık mutlu eder

Kamp yapmayan insanlara karşın kamp yapan insanların yüzde 79’u yaşam kalitelerinden memnunlar. Bilimsel araştırmalar kamp yapan insanların genel refahının artış gösterdiğini söylüyor.

Vahşi doğada tatil yapan insanların düzenli olarak daha iyimser, mutlu ve enerji dolu oldukları gözlenmiş. Doğada vakit geçiren insanlar doğada vakit geçirmeyenlere göre daha dengeli bir yaşama sahipler. Hem maddi hem de manevi olarak.

 

Huzur, sevgi ve macera

Kampçılık mutlu eder

Kamp yaparken iyimser ve stressiz hissediyorsanız yalnız değilsiniz. Bilimsel araştırmalar huzur, kaçış, eğlence, mutluluk ve macera kavramlarının kampçılıkla çok yakında ilişkili olduğunu gösteriyor. Yoga veya meditasyona benzer olarak, kamp yapmak da doğal olarak mutluluğa sebep olan serbest ve sakin bir zihin oluşturuyor.

 

Ömürboyu daha fazla anı

Kampçılık mutlu eder

Kamp ateşinin çevresindeki ve uzun yürüyüşlerdeki hikayeler ve yaşananlar kampçılığın mihenk taşlarından ve araştırma yapılan insanların yüzde 97 si bu özel anlardaki hatıraların ve yaşananların birlikte kamp yaptıkları insanlara duygusal olarak daha yakın hissetmelerine sebep olduğunu söylüyorlar. Bu kampçıları sadece mutlu etmiyor, çok daha anlamlı ve değerli olan deneyimler yaşamalarını sağlıyor.

 

Daha güçlü aile bağları

Kampçılık mutlu eder

Kamp alanına giriyorsunuz ve birisi ‘‘sen eşyaları çıkar, sen çadırı kur, sen odun topla’’ diyerek herkese görev dağılımı yapıyor. Bu görevler günlük hayattaki olağan ev işlerinden farklı olarak herkese evin dışında neler yapabileceğini gösterme şansı veriyor.

Birlikte kamp yapan aileler, kamp bölgesinde herkesin farklı bir rolü olduğunu ve eşlerinin veya çocuklarının belki başka hiç bir yerde kazanamayacakları yetenekler edindiklerini ve deneyim kazandıklarını söylüyor.

Yine bilimsel araştırmalar, ebeveyinlerin kamp alanında daha eğlenceli olduklarını ve çocuklarına bağırma veya kızma meğillerinin daha az olduklarını gözlemlemiş. Doğanın stresten yoksun, bol miktarda güneş ışığı ve temiz hava dolu ortamında herkes rahat ve gevşemiş olacaktır, hiperaktif çocuklar bile.

Mutlu ebeveyinler ve mutlu çocuklar demek mutlu bir aile demek.

 

Tüm yaşlarda daha sağlıklı beden

Kampçılık mutlu ederGenç hissetmenin sırrı ne ? Araştırmalara göre 75 yaş üstündeki kamp yapan insanların yüzde 83’ü yaşlarına göre aktif ve genç hissettiklerini söylüyorlar. Aynı oran kamp yapmayan 75 yaş üstü insanlarda yüzde 65.

 

 

Ayrıca, 26 ve 40 yaş arasındaki kampçıların yüzde 73’ü yaşlarına göre çok daha sağlıklı hissetiklerini söylüyorlar. Aynı yaş aralığındaki kamp yapmayan insanlarda ise bu oran yüzde 49. Aktif olmak sizi mutlu eder ve egzersiz yapmak stresi azaltır. Bu yüzden genç veya yaşlı farketmeksizin tüm kampçılar daha sağlıklı ve mutludurlar.

 

 

 

 

Kendiniz olursunuz, kendinizi bulursunuz

Kampçılık mutlu eder

Neredeyse herkesin başka birisi olmaya çalıştığı bu dünyada, ki bu mutsuzluğun belki en önemli sebebi olabilir, kamp yapmak sizi bu stresten kurtarabilir. Doğrusu, kampçıların yüzde 80’i kampçılığın kendileri olmalarını sağladığını kabul ediyor, yüzde 75’i de kampçılığın eşitlikçi bir ortam oluşturduğunu söylüyor. Herkes odun kırabilir, yemek pişirebilir, ve kamp alanını temizleyebilir; hiç bir hiyerarşi ve üstünlük olmadan.

Araştırmaların sonuçlarına baktığmız zaman genel olarak arkadaşlarla ve aileyle vakit geçirmenin insanları mutlu ettiği, kampçılığın da insanları biraraya getirmek, daha sosyal ve doğal olmalarını sağlamak konusunda çok büyük bir etkisi olduğu görülüyor.

Doğada hiyerarşi yoktur, Pazartesi sendromu yoktur, ödenmesi gereken bir fatura da yoktur.

Doğada bolca huzur, macera ve mutluluk vardır !

 

DMCA.com Protection Status