Yaşadığımız coğrafyada, Türkiye’de, yaban hayatı düşündüğünüzden çok daha vahşi ve acımasız olabilir. Nesilleri giderek tükenme tehlikesi altında da olsa anadolunun birçok yerinde sığ bir ormana girdiğinizde aç kalmış ve son çare olarak size saldırmayı düşünen bir hayvanla (ayı) karşılaşabilirsiniz. Çadır kampınızı nasıl daha güvenli bir alana taşıyabileceğinizin ipuçlarını bir başka yazımızda sizinle paylaşmıştık. Bu önlemleri göz ardı ederek hafta sonu kafa dinlemek için çıktığınız kamp gezisinde, başınıza gelebilecek en kötü şeyin çadırınızın içinden bir örümcek çıkmasını düşünebilirsiniz, ancak durum bunun çok daha ötesinde de olabilir.

Büyüklüklerine nazaran boz ayılar, çığlık, araba kornası, köpek havlaması gibi yüksek seslerden ürkerler. Fakat çok aç olmaları durumunda bu gibi yöntemlerin bir çoğunu deneseniz dahi, ayılar dişe dokunur bir tepki göstermeyebilir. Hatta her başarısız denemenizin ardından daha bir cesaretle size yaklaşabilirler.

Bu tarz bir durumda yapılabilecekler oldukça sınırlıdır. Ama ne yaparsanız yapın kararlı olduğunuzu ayılara göstermeniz gerekecek. Ürkerek yaptığınız her şey ayının şevkini arttıracak ve saldırı ihtimalini daha da çok güçlendirecek.

Peki biz doğa severler kamp bölgemizden ayıları uzak tutmak için veya olası bir ayıyla karşılaşma durumunda ne yapmalıyız ?

Öncelikle bulunduğunuz yerin ayının yaşam ortamı olduğunu, yani sizin onun bölgesinde olduğunuzu kabul edin.

 

Ayı saldırısı

 

Kamp yaptığınız bölgede: Yiyeceklerinizi asla açıkta bırakmayın. Ayılar genelde yiyecek kokusuna gelirler. Kamp bölgenizde ateş yakmak, gürültü yapmak da ayıları uzaklaştıracaktır. Ayılar yükses sesten korkarlar. Yine aynı şekilde bulunduğunuz bölgede sizin olduğunuzu ayının farketmesini sağlayın. Ayılar da insanlar gibi patika yolları kullanırlar. Bu yüzden kampınızı patika yolların hemen yakınlarına kurmayın ki özellikle gece yemek aramaya çıkmış bir ayıyla karşılaşma ihtimaliniz az olsun.

Olası bir karşılaşma durumunda;

Kendinizi tanıtın: Sizin bir insan olduğunuzu anlamasına yardımcı olun. Ayı ile normal sesinizle konuşun. Ellerinizi hareket ettirin. Eğer ayı sizin hakkınızda bir karar verememişse yanınıza gelebilir, ayağa kalkıp size daha dikkatlice bakar veya koklar. Ayakta duran bir ayı genellikle tehlikeli değildir sizi merak ediyordur. Yavaşça çapraz olarak geri çekilmeyi deneyin, eğer ayı sizi takip ederse durun ve yere çökün.

Sakın koşmayın: Bir ayı kadar hızlı koşmanız imkansız. Ayılar saatte 60 km hızla koşabilirler. Bunu sadece düz yolda değil iniş ve çıkışlarda da yaparlar. Atlar gibi uçarcasına koşabilirler. Ayılar genellikle korkutup kaçırtmak için elle saldırırlar. Bu saldırı durdukları yerden 3 metre ileriye kadar etkilidir. Ayıyla konuşmayı ve ellerinizi hareket ettirmeyi sürdürün. Eğer ayı iyice yakınınıza sokulursa sesinizi iyice yükseltin ve saldırgan bir durum takının. Yanınızda varsa kap - kacakları birbirine vurarak gürültü çıkarın.

Eğer saldırırsa: Size dokunduğu an yere düşün ve ölü taklidi yapın. Midenizin üzerine veya ellerinizi ensenizde kilitleyerek tortop bir biçimde yatın. Eğer ayı düşmanının saf dışı kaldığını hissederse saldırıyı bırakacaktır. Mümkün olduğu kadar hareketsiz ve sessiz kalın. Eğer hareket ederseniz sizi görür veya duyarsa geri döner ve tekrar saldırıya geçer. Çok seyrek durumlarda, özellikle siyah ayılar sizi bir yiyecek olarak algılayabilir. Saldırı kesilmiyorsa ayının sesini bastıracak kadar olanca gücünüzle bağırarak saldırın. O, sizi korkuttuğu için saldıracaktır. Siz daha kötü bir ayı gibi davranın.

Gece saldırırsa: Sakın ölü taklidi yapmayın, kendinizi savunmaya kalkmayın. Öncelikle kaçıp kurtulmaya çalışın, varsa bir binaya, arabaya sığının veya bir ağaca tırmanın. Fakat şunu da belirtelim ki ayılar 4 metre yükseğe kadar tırmanabilirler. Bu yüzden seçeceğiniz ağaç 4 metreden yüksek olsun. Eğer kaçamıyorsanız ve ayı sizi kovalıyorsa bir ağaç dalı ya da taş fırlatın, veya onlara vurmaya çalışın. Kolay bir av olmadığınızı gösterin. Bu tür saldırılar çok seyrek görülür ancak çok ciddidir, çünkü geceleri ayılar yiyecek aramaktadır ve sizi de bir av olarak görür.

Bir ayı ailesinin yakınına asla sokulmayın. Anne ayının ailesini korumak için almayacağı risk yoktur.

ayı ailesi

 

Ayıların çoğu insanlardan uzak durmak isterler. Bu yüzden bir çok durumda eğer fırsat verirseniz ayı sizden uzaklaşmak isteyecektir. Ayıların koku duyusunun çok gelişmiş olduğunu bir kez daha söyleyelim. Bu yüzden süpriz bir karşılaşma olmadığı ve rüzgar kokunuzu engellemediği sürece ayı muhtemelen sizin orada olduğunuzu biliyordur.

Eski bir deyişle bitirelim: “Ormanda çam ağacının bir iğne yaprağı düştüğünde bunu bir kuş görür, bir geyik duyar ve bir ayı koklar.’’

 

DMCA.com Protection Status