Kampçılık ve doğa yürüyüşü sakatlıkları bazen çizik ve sıyrıkların da ötesindedir. O uçsuz bucaksız doğadaki bir macerada bazı sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

En çok rastlanan sakatlıklar için bir kaç çözüm önerimiz olacak.

Sivrisinek ısırıkları

Sivrisinek ısırığı

O korkunç kaşıntı güzel doğa maceranızı açmaza sürüklemesin. Yine de eğer sivrisineklere çekici geldiyseniz ve ısırığınız adeta bir dağ gibi şiştiyse, şimdi bahsedeceklerimizi deneyebilirsiniz.

* Benadryl ya da Klaritin: Bunlar doğaya çıkarken yanınızda veya ilk yardım çantanızda muhakkak bulundurmanız gereken alerji ilaçları. Şişliklere ve ağrı/sızı gibi şikayetlere iyi gelecektir.

* Kaşıntı karşıtı losyonlar: Bu losyonu kaşımadan veya ısırılan bölge hassaslaşmadan önce uygulayın.

* Buz/buz küpü: İltihaplanan/ısırılan bölgeye 10 dk. boyunca uygulayın.

 

Arı sokması

Arı sokması

Acıtır, yakar, ve çoğu insan için arı sokması şişliğe ve ateş, ağrı gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Eğer sizde de aynı sorunlar olursa, bir kaç çözüm mevcut:

* Zaman kaybetmeden bir cımbız veya tırnağınız yardımıyla arının iğnesini soktuğu yerden çıkarın.

* Bölgeye buz veya soğuk herhangi bir maddeyi uygulayın. Önerilen 15 dk. uygulayıp 15 dk. ara vermek şeklinde.

* Kaşınmayı veya şişliği önlemesi için alerji ilacı alın.

* Sonrasındaki saatlerde daha şiddetli etkilerin ortaya çıkıp çıkmadığını gözlemleyin.

Eğer arı sokmalarına alerjiniz varsa, çok kısa bir süre içerisinde sizi tehlikeli bir duruma sokabilir, özellikle alerjiniz olduğunun farkında değilseniz ve önemsemez davranırsanız. Bakmanız gereken bir kaç belirti şunlar:

* Vücudunuzun sokulan bölgesi dışındaki bölgelerde de şişmeler, kızarıklıklar veya kaşıntılar,

* Boğazda veya dilde şişme,

* Bulantı, kusma veya ishal,

* Baş dönmesi, sersem hal,

* Mide krampları,

* Problemli soluma.

Eğer bu belirtilerden herhangi biri veya bir kaçı mevcutsa, epinefrin iğnesi gerekir. Eğer sizde veya kamp yaptığınız herhangi bir kişide böyle bir alerji mevcutsa, zaten yanınızda taşıyor olmalısınız. Elinizde ilaç olsa da olmasa da, böyle bir durumda zaman kaybetmeden 112’yi arayın.

 

Güneş çarpması

Güneş çarpması

Yaz kampçıları ve yürüyüşçüleri için en sık görülen sağlık problemleri hava kaynaklıdır. Eğer sıcaklık yüksekse, güneş çarpma ihtimali de yüksektir. Güneş çarpmasına maruz kalan birine yardım etmek için önce o kişiye güneş çarptığının farkında olmak lazım. Şu belirtilere bakarak anlayabilirsiniz:

* Az ve yavaş nefes alışverişi,

* Baş dönmesi,

* Şaşkınlık ve çevreyi tanımama, algısal problemler,

* Baş ağrısı,

* Kırmızı ya da sıcak cilt.

Eğer sizde veya çevrenizdeki insanlardan birinde bu berlitilerden biri ya da bir kaçı varsa, zaman kaybetmeden o kişiyi serinletmeye çalışın. Bunları deneyebilirsiniz:

* Bir fan yardımıyla soğuk havaya maruz bırakın veya cildini soğuk suyla yıkayın.

* Koltukaltlarına, boynuna, ensesine ve kasıklarına buz torbaları/buz küpü uygulayın. Bu bölgeler damarların cilde en yakın olduğu yerler. Bu yüzden bu bölgeleri soğutmak vücut ısısını kısa sürede düşürür.

* Eğer belirtiler hala devam ediyorsa, soğuk duş aldırmayı veya ulaşabilirseniz buz küvetine sokmayı deneyin.

 

Dehidrasyon/su kaybı

Su kaybı

Bu da kampçılar ve dağ yürüyüşçülerinde, güneş çarpmasıyla birlikte en sık görülen sakatlık. sıvı, özellikle su tüketimi yazın olduğu kadar kışın da önemli, soğuk havalar da en az sıcak havalar kadar su kaybına neden olabilir. Bu belirtileri gözlemleyin:

* Kas krampları

* Ağız kuruluğu

* Bulantı ve kusma

* Denge kaybı, bayılma hissi

* Halsizlik

Bu belirtilerden biri ya da bir kaçı mevcutsa, zaman kaybetmeden sıvı takviyesine başlayın. Belirli aralıklarla azar azar su tüketin, çünkü birden bire çok fazla su tüketmek kusmayı artırabilir. Eğer belirtilerde azalma olmadıysa damar yoluyla sıvı takviyesi yapılabilecek en yakın hastaneye başvurun.

 

Hipotermi

Hipotermi

Kış kampçıları için, hipotermi kısa bir süre içerisinde tehlikeli boyuta ulaşabilir. Vücut ısınız 35 derecenin altına düştüğü zaman - normal vücut ısısı 37 derecedir - zaten hipotermic durumdasınızdır. Eğer 30 derecenin altına indiyse şiddetli hipotermi durumu vardır.

Öncelikle bahsedeceğimiz önlemlerle hipotermiye maruz kalmaktan kaçının:

* Kış aylarında vücudunuzda soğuğa maruz kalacak açık yer bırakmayın. İyi giyinin ve kış ayları için özel termal içliklerden kullanın.

* Tam olarak emin olmadığınız ve üzerinden daha önce geçilmemiş buz tutmuş su yüzeylerinden uzak durun.

Özellikle kış aylarında doğaya çıktığınızda muhakkak yanınızda birisi daha olsun. Hipoterminin en tehlikeli tarafı, yan etkilerinden biri uyuşukluk ve net düşünememe olduğu için, hipotermi durumunda olduğunu farkedememektir.

Titreme, fiziksel koordinasyon bozuklukları, uyuşukluk gibi belirtileri farkedecek birinin yanınızda olmasın hayatınızı kurtarır. Eğer siz veya yanınızdakilerden birinde bu belirtiler mevcutsa, aşağıdakileri uygulayın:

* Üzerindeki soğuk veya ıslak giyisileri sıcak ve kuru olanlarla değiştirip mümkünse battaniyeye sarın,

* Çadır veya kulübe gibi kapalı bir bölgeye götürün, altından soğuk almayacağı mat veya battaniye üzerine oturtun/yatırın,

* Mümkünse kafeinsiz, sıcak içeceklerden içirin,

* Göğüsüne, kasıklarına ve boynuna sıcak kompres uygulayın. Kalbi etkileyeceği için kol ve bacaklara kesinlikle bunu uygulamayın.

Eğer belirtilerde azalma veya yok olma durumu olmazsa, vakit kaybetmeden 112’yi arayın.

 

Eklem burkulmaları

Eklem burkulması

Kampçılar ve dağ yürüyüşçüleri genelde zikzak çizerek yürüdükleri, bir yandan öbür yana atladıkları için eklem burkulmaları çok sık meydana gelir. El bileği, ayak bileği veya diz farketmeksizin, çoğu burkulma aynı şekilde tedavi edilir. Böyle bir durumda sırasıyla aşağıdaki adımları uygulayın:

* Dinlenin: sakatlanan bölgeyi baştan savma sarıp devam etmeye kalkmayın. sakatlanan bölgede daha fazla hasar verebilir.

* Buz: sakatlanan bölgeye 15 dakika aralıklarla buz tedavisi uygulayın. 15 dakika uygulayıp 15 dakika bırakacak şekilde. Buz yoksa yanınızda etraftaki soğuk akan bir nehir veya göle de sokabilirsiniz.

* Kompres yapın: Eklemi sıkı bir şekilde sar. Üstüne binecek ağırlığının dağılması ve tekrar burkulmaması için sakatlanan bölgenin hem üst hem de alt tarafında belirli bir mesafeye kadar sardığından emin ol. sardıktan sonra Burkulan bölgenin yakınlarındaki uzuvları kontrol et, mesela ayak bileği burkulduğunda ayak parmaklarını. Ayak parmakları sararken ve sardıktan hemen sonra beyaz renkte, bir süre sonra da normal rengine döndüyse sargının sıkılığı iyidir. Eğer normal rengine dönmüyorsa sargıyı biraz gevşet.

* Yukarıda tutun: sakatlanan eklem bölgesini mümkün olduğunca kalp seviyesinden yukarıda tutun.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz sakatlıklardan birine maruz kalırsanız bahsettiğimiz yöntemlerle kısa sürede kurtulabilir veya olası hasarı minimuma indirebilirsiniz.

 

DMCA.com Protection Status