Gerçekten düşük yağ, protein veya karbonhidrat diyetleri işe yarıyor mu ? Tartışmalar her geçen gün şiddetleniyor.


Günlük harcadığınız kaloriden daha az kalori almanız gerektiği kilo vermek için bilinen tek doğru ve gerçek prensip. Bunun için yağları mı, karbonhidratları mı yoksa proteinleri mi azaltacağınız size kalmış, ana fikir aldığınız kalorileri azaltmanız gerektiği.

 

1- Proteinlerin açlığı giderdiği ve size daha uzun süre tokluk hissi sağladığı bir gerçek. 

Hızlı Yağ Yakımı

Her öğünde az da olsa protein almak sizi daha uzun süre tok tutacak ve gereksiz abur cuburlardan uzak durmanızı sağlayacak.

 

2- Kırmızı et tüketirken yeterince yağsız olduğundan emin olun. 

Hızlı Yağ Yakımı

Eğer kırmızı etin üzerinde görülebilen yağlar varsa bunları ayırmanız sizi alacağınız fazla kalorilerden kurtaracak.

 

3- Lifli besinleri yeterince tüketin. 

Hızlı Yağ Yakımı

Brokoli, lahana, marul gibi yüksek lifli besinler düşük kalorileri ve yüksek lif oranlarıyla sizi uzun süre dolu hissettirecek. Ayrıca lifli besinlerin boşaltım sistemini de rahatlatacağını söylemeden geçmeyelim.

 

4- Beslenme uzmanlarının söylediği bir diğer şey de kalsiyumun yağ yakımına yardımcı olduğu. 

Hızlı Yağ Yakımı

Süt ve süt ürünlerinde, soyada, brokolide oldukça yüksek miktarda kalsiyum mevcut. Kalsiyumun göz ardı edilmeyecek diğer önemli bir faydası da kolon kanserini ve kemik erimesini önleyici etkisi. Uzmanlar Günlük 1-1,5 gram arası kalsiyum tüketiminin bir yetişkin için yeterli olacağını söylüyorlar. Ancak, dikkat edilmesi gereken bir konu da çok fazla kalsiyum tüketmenin erkeklerde prostat kanseri riskini artırdığı.

 

5- Omega 3, yağ yakımını artırmaya yardımcı bir diğer besin.

Hızlı Yağ Yakımı

Omega 3, balık etinden, fındıktan, bazı tohumlardan alınabileceği gibi direk ek besin (supplement) olarak da alınabilir.

Omega 3 sadece yağ yakımın kolaylaştırmıyor, aynı zamanda vücuttaki iltihapları azaltıcı, kalp krizini önleyici ve antrenmanlardan sonra yenilenmenize yardımcı etkileri de mevcut.

 

6- Sıkı bir diyet planı yapın.

Hızlı Yağ Yakımı

Bu sizin için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmenize yardımcı olacak ve kendiniz için en uygun planı oluşturmanızı sağlayacak.

DMCA.com Protection Status