Doğa/Dağ yürüyüşü oldukça yorucu bir aktivitedir. En deneyimli yürüyüşçüler bile trekking sezonundan önce, trekking sezonunda ve sonrasında dayanıklılık ve güç çalışmaları yaparlar. Amacınız ister kamp alanınının daha büyük bir bölümünü keşfetmek olsun, ister yeni bir patikayı denemek olsun, size istediğinizi verecek basit 3 yöntem mevcut.

 

Daha fazla arazi yürüyüşü antrenmanı yapın.

Doğa yürüyüşü

Yürüyüş antrenmanları yapmak gittikçe dayanıklılığınızı artırmanızı sağlayacak. Forma girmenin mucizevi bir yolu yok. Yapmanız gereken şey gittikçe formunuzu geliştirecek planlama yapmak. Bu şekilde hiç bir zaman bunalmış ve çaresiz hissetmezsiniz.

Yaz sezonu gelmeden önce, baharın başlarında yürüyüş antrenmanlarınaza başlayın. Yaşadığınız bölgeye yakın zorluğunu günden güne artırabileceğiniz patika yollar bulun.

- Haftalık kısa yürüyüşler: Haftada 3-4 defa kısa doğa/dağ yürüyüşleri yapmak zorlu dağ yürüyüşleri için ihtiyacınız olan kasları geliştirirken vücudunuzun arazi koşullarına adapte olmasını sağlayacak. Hızlı hareket ederek ve kısa dinlenme molalarıyla kardiyovasküler gücünüzü artırın.

 

Doğa yürüyüşü

 

- Haftasonu uzun yürüyüş: Maraton antrenmanına benzer olarak, haftada 1 kere yapacağınız uzun bir doğa/dağ yürüyüşü gelişmeleri görebilmek adına olmazsa olmaz. Bu yürüyüşlerde daha yavaş hareket edebilir ve uzun aralar verebilirsiniz. Buradaki amacımız mesafe dayanıklılığımızı artırmak.

Sezon dışında da aktif olun.

Kış ayları yürüyüş ve antrenmanlarınızda çeşitlilik yapabilmek muhteşem bir zaman. Buyurun, kısa kış günlerinde yapabileceğiniz, dengenizi, akciğer kapasitenizi ve tüm vücut gücünüzü artıracak 3 yöntem.

- Kar yürüyüşü:

Kar yürüyüşü

Bu muhteşem kardiyo antrenmanı hem düşük maliyetli, hem çabuk adapte olunan hem de herkesin kolayca yapabileceği bir aktivite. Ayrıca kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi de azaltıyor. Kar yürüyüşü deyince kar yağarken çıkıp dışarda yürümekten bahsetmiyorum. Karlı günlerde arazi yürüyüşlerinden bahsediyorum. Ayağınız 20-30 cm kara bata çıka yürümeniz gereken. Emin olun bacak kaslarınızı en ufak ayrıntısına kadar hissedeceksiniz.

- Kayak: Herkesin bunu yapabilme imkanı olmadığının farkındayız fakat yapabilenler için kayak kas kuvvetini ve akciğer kapasitesini artıran bir aktivite. Yapamayanlar üzülmesin, karda arazi yürüşleri size bir hayli yeter.

- Salon tırmanış parkuru: Tırmanış parkurunda harcayacağınız bir kaç saat sadece kuvvetinizi artırmayacak, aynı zamanda yürüyüş tekniğinizi, dengenizi ve kordinasyonunuzu da geliştirecek. Eğer ilk defa yapacaksanız bir eğitim sınıfında başlamanızda fayda var. Kaya tırmanış performansınız arttığı kadar arazi yürüyüşü performansınız da artacak.

 

Tüm vücut kuvvetine odaklanın.

Vücut kuvveti

Arazi yürüyüşü sırasında çeşitli kas gruplarınız da aktif olarak rol oynar, sadece bacak kaslarınız değil. Yürüyüş performansınızı başarılı bir şekilde artırmak için tüm vücut kuuvetini artıracak çapraz antrenman teknikleri uygulayın.

- Aralıklı kardiyo antrenmanları: Aralıklı kardiyo antrenmanları yürüyüş performansınızı artırmak için muhteşem bir yol. Bu yöntem düzensiz bir kalp atış hızı oluşturduğu için gün geçtikçe kalp kaslarınızın yorucu antrenmanlara ve yürüyüşlere hazırlanmasını sağlayacak.

- Temel güç antrenmanları: şınav, barfiks, squat, deadlift, mekik gibi temel hareketler yürüyüş performansınızı ciddi ölçüde artıracak. Haftada bir veya iki defa evinizde, dışarıda veya üye olduğunuz spor salonunda çapraz antrenman teknikleri uygulayın. Bu hareketlerin şekilli bir vücut oluşturmak gibi göz ardı edilemeyecek bir faydası da var tabi.

İster hergün kamp/doğa yürüyüşü yapan yeni başlamış biri olun ister bu işin emektarlarından olun, dayanıklılığınızı artırarak arazi yürüyüş performansınızı artırın. Yazın yapmayı planladığınız arazi yürüyüşlerine hazırlanmak için sezon dışı aktivitelerde de yerinizi alın; yürüyüş, güç ve dayanıklılık antrenmanlarıyla performansınızı artırın.

 

DMCA.com Protection Status