Tatile çıkmak için hazırsın, her şeyden uzaklaşıp doğanın sadeliğinin tadını çıkarmayı istiyorsun. Fakat kampçılıkta yenisin ve kamp gezisi için nasıl hazırlanacağın konusunda tam bir bilgin yok. Hiç endişelenme, tam olarak doğru yere geldin.

4 basit adımla kısa süre içerisinde pencerelerini kapatmış kapını kilitlemiş ve büyük bir mutlulukla kamp için yola çıkmış olacaksın.

 

1. Adım: Kampta sizin için neyin önemli olduğuna karar verin.

Kamp gezisi nasıl planlanır

Kendinize soracağınız ilk soru ‘‘Tam olarak ne yapmak istiyorum ?’’ olmalı. Bu soru sizin nereye gitmeniz gerektiğini ve bir kamp yerinde ne aradığınızı belirlemenizi sağlayacak. Hesaba katmanız gereken bazı şeyler de:

- Aktiviteler: Yürüyüş mü yapacaksınız, rafting mi yapacaksınız, ya da bisiklete binmek mi istiyorsunuz ? Yapmak istediğiniz aktiviteye kolay ulaşabileceğiniz bir kamp alanı seçin. Eğer ailenizle birlikte gidecekseniz, çocuklar için uygun olacak yerler seçmeye çalışın.

- Çadır veya Karavan: Karavanınızla mı gideceksiniz yoksa çadırda mı kalacaksınız ? Aracınız ve ekipmanınız için yeteri kadar alan olar bir kamp bölgesi seçmeniz önemli.

- İlkel veya Modern Kamp: Tuvalet, banyo, elektrik bağlantısı veya şebeke suyu her kamp bölgesinde ulaşılabilecek şeyler değil. Bunun gibi ayrıntılar planlama süresince gözden kaçırılmaması gereken şeyler.

- Grupla veya Tek Kişilik Kamp: Grubunuzdaki insan sayısını ve hepsinin birbirinden farklı beklentilerini düşünün. Tek kişiyseniz veya küçük bir grubunuz varsa kamp yeriniz konusunda daha esnek olabilirsiniz. Grubunuz büyüdükçe kamp yeriniz konusunda daha dikkatli olmalı ve gruptaki herkesin beklentilerini göz önünde bulundurmalı ve herkesin mutlu olacağı bir yer seçmelisiniz.

 

2. Adım: Kamp alanında yerinizi ayırtın.

Kamp gezisi nasıl planlanır

İlk olarak yapacağımız kamptan ne beklediğimize ve ne yapmak istediğimize karar verdik. sırada beklentilerimize ve isteklerimize en uygun kamp alanını seçmek var. En uygun alanı seçmek için bir kaç ipucu:

- Arkadaşlarınızdan öneri alın.

- Kamping forumlarındaki ve sitelerdeki açıklamaları okuyun.

- Ayrıntılı bilgi almak için kamping alanını arayın ve merak ettiklerinizi öğrenin.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli faktör de, bazı zamanlarda kamping alanlarında yoğunluk olabilir. Buna dikkat ederek planlama yapmakta fayda var.

 

3. Adım: Yemek listenizi planlayın.

Kamp gezisi nasıl planlanır

Bir kamp gezisi planlarken, belki de en korkutucu olanı yiyecekleri planlamaktır. Fakat açık havada yemek hazırlamak sanıldığı kadar da zor bir şey değil; etten omlete, pilavdan makarnaya herşeyi doğru araç gereç seçimiyle pişirebilirsiniz.

- Hazırlık: Çoğu şey kamp alanında hazırlanabilse de, bazı şeyleri önceden evde hazırlamak size zaman ve efor kazandırır. Örneğin, sebze ve meyveleri evde doğrayabilir, etleri evde dilimleyebilir ve terbiye edebilirsiniz. Bunları küçük kaplara koymak da çantanızda yer kaybını önlemek adına önemli.

- Baharatlar: sırf açıkhavada yemeniz, sevdiğiniz baharatları kullanmayacaksınız anlamına gelmiyor. Tuz, biber vb. diğer baharatları sağlam bir şekilde paketleyip çantanıza koymayı unutmayın.

- Yiyecekleri saklamak: Yemek listeniz soğukta saklanması gereken bazı yiyecekler içerebilir. Önceden evde hazırladığınız kamp buzluklarını yanınızda götürebilir veya kampin alanınızda satılıyorsa buz alabilirsiniz. Eğer bunların hiç birine ulaşma şansınız yoksa bozulması muhtemel yiyecekleri tüketmeye öncelik verin.

- Pişirme araçları: Ateş yakacağınız yerde ızgara, tava vb. gereçler hazır olarak bulunmazlar genelde. Kamp ocağı ve ateşte erimeyecek pişirme araçları bulundurmanız işinizi ciddi miktarda kolaylaştıracaktır. Bıçak, maşa, kap-kacak gibi mutfak araçları da almanız gereken diğer önemli mutfak gereçleri.

 

4. Adım: Malzemeleri toplamak

Kamp gezisi nasıl planlanır

Elinizde her zaman kontrol listesi bulundurmanız arkanızda önemli şeyleri bırakmamanız açısında önemli.

Listenize yazmanız gereken bir kaç temel ihtiyacı biz söyleyelim:

- Barınak: Çadır olmazsa olmazdır fakat açıkhavada oturup güneşten veya yağmurdan korunmak için bir çardak veya tenteye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yüzden yanınızda branda ve fazladan ip götürmeniz faydalı olacaktır.

- Uyku: Hem sizin uyku durumunuza hem de hava durumuna bağlı olarak uyku tulumuna, yastığa, battaniyeye veya hasıra ihtiyacınız olabilir.

- Çeşitli gereçler: Çöp poşeti, ilk yardım çantası, kuru giyisiler, bölgenin haritası, su kabı, kağıt havlu/peçete, sabun vb. çeşitli gereçleri de almayı unutmayın.

Son olarak, nerede kamp yaptığınızı ve ne zaman dönmeyi planladığınızı birisine kesinlikle söyleyin. Sizden haber almak isteyen veya istenmedik, acil bir durum olduğunda size ulaşılabilmesi açısından oldukça önemli.

Kamp gezisi planlamak, dikkat edilmesi gereken bir çok ayrıntıyı da beraberinde getirir. Bu 4 adım kampçılık konusunda iyice ustalaşana ve kendi ritminizi bulana kadar işinizi kolaylaştırabilir.

Hadi o zaman, çantanı hazırla, aracına atla ve doğanın tadını çıkar.

 

DMCA.com Protection Status