Genel olarak, kamp yaparken bıçağa sadece yiyecekleri keserken ihtiyaç duyarız. Fakat bazen kendinizi sık bir ormanda bulduğunuzda keskin bir bıçağa ihtiyacınız olabilir.

 

Kamp bıçağı nasıl seçilmeli

 

Kesmek, kazmak, avlanmak veya bölmek... Hangi amaçla olursa olsun güçlü ve sağlam bir kamp bıçağına ihtiyacınız var ve marka-model seçeneğiniz çok fazla. Burada bir dahaki bıçak alımınızda göz önünde bulundurmanız gereken bir kaç noktadan bahsedeceğiz.

 

Neye ihtiyacınız olduğunu bilin

Kamp bıçağı nasıl seçilmeli

Hayatta kalma(askeri) veya kamp bıçağı çok amaçlı bıçaklardan farklıdırlar. Çok amaçlı bıçaklar, adında da belirttiği gibi, birden çok alet ve kullanım amacı içerirler. Kamp bıçakları da farklı amaçlar için kullanılabilirler, fakat genellikle tek bir amaç için ve daha uzun ömürlü olarak, daha dayanıklı olması için düz(dişli değil) yapıdadır.

 

Katlanabilir bıçak mı sabit bıçak mı

Kamp bıçakları iki kategoride bulunurlar, ikisinin de farklı avantajları vardır. Sabit bıçaklar daha sağlamdırlar fakat eğer tek koruyucusu üzerindeki kılıf ise aile ve çocuklarla birlikte yapılan kamplarda tehlikeli olabilirler. Katlanabilir bıçak hem günlük kullanım hem de kamp gezileri için daha kıllanışlıdır.

Eğer tercihinizi sabit bıçaktan yana kullandıysanız, bıçağın tamamının madeni yapıda olduğundan emin olun, yani bıçak ucundan kulpuna kadar tek bir parça halinde aynı madenden yapılmış olsun. Bu durum bıçağın sağlamlığı ve dayanıklılığı için önemli bir nokta.

 

Boyut

Kamp bıçağı nasıl seçilmeli

Eğer bıçak çok büyükse, küçük detay gerektiren işlerde kullanamazsınız. Ya da çok küçükse, kırma ve parçalama işlerinde kullanamazsınız. Bir kamp bıçağı için ideal uzunluk, açıldığı zaman 22 ve 28 cm arası olmalı.

Bıçağın kulpundan bahsedecek olursak, küçük kulp ellerinizin su toplamasına sebep olabilir, büyük kulp ise bıçağı istediğiniz rahatlıkta ve hassasiyette kullanmanıza engel olur. Bu yüzden eğer imkanınız varsa gidip elinize göre en uygun kulp boyutunu seçmelisiniz.

 

Kulp konusunda

Kamp bıçağı nasıl seçilmeli

Bıçağın ağzı birinci kalite diye kulpunun önemsiz olduğunu söyleyemeyiz. Cimrilik etmezseniz, su toplamadığı için elleriniz size minnettar olacak.

Meşe, ahşap veya kemik gibi gerçek zanaatkarlık gerektiren sert bir kulp tercih etmeye çalışın. Ek olarak kulpun kökünü de kontrol edin. Kulp topuzunun sert ve sağlam olması sık çalılıkları kırarken elinizden kaymaması ve daha rahat kontrol sağlamak için önemli.

 

Bıçak materyalleri

Kamp bıçağı nasıl seçilmeli

Bıçak uzun ömürlü ve dayanıklı olmalı, fakat en az bunun kadar önemli başka faktörler de var. Karbon alaşımlı çelikler uzun ömürlüdürler, ama iyi bakmazsanız kısa zamanda paslanmalar ortaya çıkabilir. Paslanmaz çelikten yapılan bıçaklar doğal olarak paslanmazlar. Bununla birlikte paslanmaz çelik de farklı ve çeşitli kalitelerde bulunurlar.(440 ve daha üstü dereceler kalite hedefiniz olsun.)

Sivri ve düz bıçaklar yuvarlanmış bıçaklara göre daha mukavemetlidirler ve ayrıca koparma veya saplama gibi kullanımla için de daha uygundurlar. Bu yüzden tercihiniz bu yönde olsun.

 

DMCA.com Protection Status