Mevzu karbonhidratlara geldiği zaman, herşey siyah ve beyaz kadar net değil.

Düşük karbonhidrat hayranlarının söylediklerinin aksine, bütün karbonhidratlar aynıdır diyemeyiz. Biz karbonhidratlar hakkındaki bir kaç efsaneyi çürüttük, size de bu adı kötüye çıkmış besine menünüzde nasıl yer vereceğinize karar vermek kaldı.

 

1- Karbonhidratlar sizi şişmanlatır.

karbonhidratlar hakkında bilinmeyenler

Elbette, çiğnemeden lokma lokma yutulan beyaz ekmekler, pastalar, çörekler sizi bir takım ciddi sağlık sıkıntılarına sokabilir. Fakat, baklagiller, meyveler, sebzeler gibi sağlıklı karbonhidratları tamamen kesmek vücüdunuzu ihtiyacı olan bazı besin maddelerinden yoksun bırakabilir.

Sürdürülebilir, uzun süreli sağlık için, karbonhidratların kendisine değil, kalitesine odaklanın.

 

2- Meyveler sağlıklı değildir.

karbonhidratlar hakkında bilinmeyenler

Çoğu düşük karbonhidrat diyeti, karbonhidrat ve şeker içerdiği gerekçesiyle meyve yemeyi korkutucu gösteriyor. Fakat meyveler sizin için kötü değil ve vücudunuzun şeker isteğini sağlıklı yoldan gideriyorlar. Çoğu uzman herşeyin kararında olması gerektiğini destekliyorlar, yani bu besleyici şekerler için de bu durum geçerli.

Unutmayın, meyveler sadece doğal şeker değil, aynı zamanda ciddi miktarda fiber, vitamin ve antioksidan içerirler.

 

3- Tüm karbonhidratlar şekerdir.

karbonhidratlar hakkında bilinmeyenler

Şeker bir karbonhidrat çeşidi, fakat nişasta ve fiber de öyle. Bunlardan bir kaçı bir araya geldiği zaman, vücüdumuz tarafından parçalanması daha uzun süren kompleks karbonhidrat oluyorlar.

Yani bu demek değil ki şeker içeren tüm besinleri yoksaymalısınız. Ortalama bir Amerikalı günlük ihtiyacı olan şekerden % 70 daha fazlasını tüketiyor. Dikkat etmeniz gereken şey bu.

 

4- Tüm kompleks karbonhidratlar iyidir.

karbonhidratlar hakkında bilinmeyenler

Kompleks karbonhidratlar da hazır ambalajlı ve işlenmiş olarak gelebilirler.

Kinoa ve baklagiller gibi katkı maddesi içermeyen kompleks karbonhidratlara sadık kalın, ve dengeyi sağlayabilmek için elma gibi basit karbonhidratlar tüketmeyi de unutmayın.

 

5- Antrenmandan sonra karbonhidrattan kaçınmalısın.

karbonhidratlar hakkında bilinmeyenler

Nasıl ve hangi şekilde bir antrenman yaparsanız yapın, yenilenmek için protein, karbonhidrat ve su ya ihtiyacınız var. Proteinler kas toparlanmasını sağlarken karbonhidratlar enerji depolarınızı doldurur ve enerjinizi eski haline getirir.

Karbonhidratlar olmazsa, daha güçsüz ve yorgun olursunuz.

 

6- Karbonhidratları günün erken saatlerinde tüketin.

karbonhidratlar hakkında bilinmeyenler

Vücudunuzun karbonhidratları ne zaman parçalayıp ne zaman kullanacağını siz belirleyemezsiniz, bu yüzden hangi saatte tükettiğiniz çok da fark etmez. Vücut ne yapması gerektiğini bilir, bu yüzden akşam saatlerinde biraz tahıl tüketmek istiyorsanız korkmanıza gerek yok.

 

7- Vücudun karbonhidratlara ihtiyacı yoktur.

karbonhidratlar hakkında bilinmeyenler

Karbonhidratlar olmadan yaşamınızı sürdüremezsiniz, o kadar. Düşük karbonhidrat diyetlerinde bile, enerjinizi sürdürebilmek için karbonhidratlara ihtiyacınız var. Bu yüzden düşük karbonhidrat diyetleri sadece kısa vadede başarılı oluyorlar.

Eğer düşük karbonhidrat diyeti uygulamaya karar verdiyseniz, bolca sebze tükettiğinizden emin olun ve karbonhidratların düşmanınız olmadığını unutmayın. Er ya da geç onlara, karbonhidratlara ihtiyacınız olacak.

DMCA.com Protection Status