Bisiklet üzerinde daha hızlı mı olmak istiyorsunuz ? O zaman ilk olarak bisiklet sürerken sizi yavaşlatması muhtemel eşya veya durumları bilmeniz gerekiyor.

Bahsedeceğimiz sizi yavaşlatan bu engellerden kurtulun ve bir sonraki sürüşünüzde ortalama hızınızı katlayın.

 

1- Bol tişört/forma

Hızlı bisiklet sürmek

Bisiklet üzerindeyken bir numaralı düşman rüzgardır. Tabi bu demek değil ki haftasonu arkadaşlarınızla süreceğiniz zaman tulum giymeniz gerekiyor.

Eğer üzerinize bol gelen bir giyisi giydiyseniz sizi ciddi miktarda yavaşlatacaktır. Bol giyisi rüzgarda paraşut etkisi gösterir, bu yüzden bunun yerine vücudunuza tam oturan, içine hava alma imkanı olmayan giyisiler tercih edin.

 

2- Fazla/az şişirilmiş lastikler

Hızlı bisiklet sürmek

İç lastikler günde 5-10 psi arası hava kaçırabilirler. Eğer latex iç lastik kullanıyorsanız, bu miktar daha fazla bile olabilir. Her sürüşten önce lastik havalarınızın doğru basınçta olup olmadığını kontrol etmiyorsanız, düşük hava basıncı lastiğin yola temas eden yüzey alanını artırarak virajlarda, düz yolda ve hızlanırken daha yavaş kalmanıza sebep olacaktır.

Aynı şekilde, fazla hava basılmış lastikler de gereksiz zıplamalara sebep olarak, sadece vücut pozisyonunuzu bozmakla kalmayıp, aynı zamanda ivmelenmenize de olumsuz etkisi olacaktır.

 

3- Kalitesiz ayakkabılar

Hızlı bisiklet sürmek

Tüm bisiklet(spd) ayakkabıları aynı değildir. Ayağa uygunluğu ve kapanması kişiden kişiye değişmekle birlikte, ayakkabının taban sertliği, pedala uyguladığınız kuvveti ne kadar etkili yansıttığına göre büyük fark oluşturan faktör.

Tabanı sert karbondan yapılan spd ayakkabılar pedala uygulanan kuvveti çok etkili bir şekilde yansıtıyor. Tabi bu ayakkabılar biraz pahalı olsalar da, demek istediğimiz bisiklet ayakkabısı alırken mümkün mertebe tabanı sert olan kaliteli ayakkabıları tercih edin. Yumuşak tabanlı ayakkabılara ciddi miktarda enerji kaybına sebep oluyorlar.

 

4- Kilonuz

Hızlı bisiklet sürmek

Bisiklet üzerindeki hızınız, özellikle yokuş yukarı durumlarda, tamamen güç ağırlık oranıyla, diğer bir deyişle her kilo için ne kadar güç ürettiğinizle alakalı.

Göbek belgenizdeki fazladan bir kaç kilo daha fazla güç üretmenizi sağlamaz, aksine belirgin bir şekilde yavaşlamanıza sebep olur. Mevcut gücünüzü koruyarak vereceğiniz bir kaç kilo sizi ciddi miktarda hızlandıracaktır.

 

5- Pozisyonunuz

Hızlı bisiklet sürmek

Bisiklet üzerindeki rahatlığınız, pedal çevirme hızınız konusunda çok önemli bir faktör. Bir kaç kilometre sonra sırtınız veya boynunuz ağrımaya başlıyorsa, uzun süre pedallayamama ihtimaliniz yüksek. Bisikletinizi vücudunuza uygun hale getirirseniz, bu aynı zamanda sizi daha iyi bir aerodinamik pozisyona getirecektir.

Eğer mevcut pozisyonunuz çok dikse, rüzgar göğsünüze çarparak hızınızı azaltır. Öncelikle rahat ve iyi bir aerodinamik sağlayacak şekilde dengeli bir pozisyon bulmalısınız. Bu sayede ağırlık merkeziniz alçalacak, göğsünüz rüzgara karşı bir pozisyonda olmayacak, büyük ihtimalle daha uzun süre bisiklet üzerinde kalacak ve daha hızlı olacaksınız.

 

6- Ceplerinizdeki malzemeler

Hızlı bisiklet sürmek

Yoldayken yolunda gitmeyecek durumlar için hazırlıklı olmakla olur olmadık herşeyi çantamıza, ceplerimize doldurmamız arasında çok ince bir fark var.

Neredeyse hiç kullanmayacağımız şeyleri taşımak ne kadar mantıklı sizce ? Bunların hepsi hesaba katmanız gereken fazladan ağırlıklar. Tam boy el pompası, iki buçuk litrelik suluk ve üç tane iç lastik... Bunların hepsi sizi yavaşlatacak şeyler.

Kendinize hakim olun ve yanınıza sadece temel ihtiyaçlarınızı alın, daha az ağırlık yapacak küçük şişeler kullanın. İki buçuk litrelik suluk almak yerine aldığınız yarım litrelik suluğu doldurabileceğiniz yerleri herzaman bulabilirsiniz.

 

DMCA.com Protection Status