Yeşil çayın yağ yakıcı etkisini duymuşsunuzdur. Sizlere bu etkinin gerçekten yağ hücrelerini nasıl harekete geçirdiğinden bahsedeceğiz.

Yeşil çay, bize tanıtıldığına ya da en azından yapılan bunca reklamına göre sağlığa faydalı, bir numaralı içecek olabilir. Yeşil çay da, siyah çay elde edilen bitkiden üretilir fakat siyah çaydan daha az kavrulduğu için barındırdığı antioksidan gibi yararlı maddeleri de bünyesinde korumuş olur ve iddia edildiğine göre tüm organlar için faydalıdır. Kalbi korur, ciğerleri korur, damarları temizler, kanserle mücadele eder, diyabet karşıtıdır ve hatta yağ yakıcıdır.

 

Yeşil çay tüketimi

 

Yeşil çay, bir miktar kafein içerir, fakat aynı zamanda kan basıncını düşüren teobromin ve havayollarını rahatlatan ve kalbi uyaran teofilin gibi kimyasal maddeler de içerir. En son olarak da kafeinden farklı olarak kulakta hafif ve hoş bir miktarda çınlama oluşturabilir. Uyarıcı etkisi olmasına rağmen, anksiyete azaltıcı etkisi de vardır. Yani duygularla muhteşem bir uyum sağlıyor diyebiliriz.

Peki yağ yakımına nasıl bir faydası var ?

Yeşil çay tüketimi

Yeşil çayın, yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı etkisi birleştirildiğinde, karbonhidratları engelliyor olma ihtimali yüksek. Yani karbonhidratların enerji olarak kullanılmasındansa yağların kullanılmasını sağlıyor. Bu yüzden dillerden dillere bu kadar uzun süredir yağ yakıcı olarak geçiyor. Ne yazık ki, eğer çok fazla kafein aldıysanız, yeşil çayın yağ yakıcı etkisi hafifleyebilir.

Yağ yakan kimyasal epigallokateşin -3- gallat, diğer bir ismiyle EPCG. Bir fincan yeşil çay 50 mg. kadar içerir, fakat yağ yakıcı etkisini gösterebilmesi için 300-500 mg. kadar almanız gerekiyor. Bu yüzden en az 6-7 fincan yeşil çay içmeniz gerekiyor. Tabi bu miktarı tek içişte alabileceğiniz supplementler de mevcut fakat burda ondan bahsetmeyeceğiz.

Son olarak da, yeşil çayın yağ yakıcı etkisini güçlendirmek istiyorsanız, balık yağıyla birlikte tüketin. Faydasını göreceksiniz.

DMCA.com Protection Status