İster yeni bir bisikletçi olun ister bisiklet üzerinde kilometrelerce yol katetmiş olun, tüm sürücülerin zorlandığı ortak nokta motivasyondur.

Bisiklet tutkunuzu bir mesleğe dönüştürmüş olsanız bile (belki motivasyonunuzu kaybetmenizin esas nedeni) yerinizden kalkıp gidonunuza yerleşmek ve yola koyulmak zor gelebilir.

Ufak tefek nedenlerle moral kaybına uğramanız sizi asla yavaşlatmamalı. Benim de çoğu zaman kullandığım küçük ama etkili yöntemleri sizlerle paylaşarak bisiklet deneyiminizi daha da güzel hale getirecek, bir sonraki sefer için can atmanızı sağlayacağım.

 

Elektronik cihazları bir kenara bırakın

Bisiklet Motivasyonu

Bisiklet sürerken yaptığımız en kötü şey durmadan bisiklet bilgisayarına bakıp rakamların henüz çok az olmasından şikayet etmek ve pedallarken geçen sürede sızlanmaktır.

Aktivite sırasında harcadığımız kalori, kalp ritmi, gücümüz, ortalama hızımız ve zamana konsantre olmak yerine etrafımızdaki doğal güzellikleri seyrederek pedalladığımızda kilometrelerin ve dakikaların hızlıca uçup gittiğine şahit olacağız.

 

Bisiklet donanımınızı güçlendirin

Bisiklet Motivasyonu

Yenisiyle değiştirilmiş üst seviye bir zincirin daha yumuşak çevirme etkisi sayesinde bacaklarımın çok daha rahat ve güçlü hissetmesine bayılıyorum.

Daha yeni bir direksiyon, tekerlek, kordon ve aksesuarlara sahip olmak sıkıldığımı hissettiğim zamanlarda şevkimi tazeliyor.

 

Gitmeye değer rotaları seçin

Bisiklet Motivasyonu

Bisiklet sürmek birçok diğer spor dalının size sağlayamacağı güzellikleri görmek ve çeşitli maceralar yaşamak fırsatı sunuyor. Yeterli seviyede güvenliğiniz olduğunu düşünüyorsanız hedefinizi daha uzun ve daha “yeşil” rotalar üzerinde tutun. Bir de çadırınızı yanınızda taşıyıp gittiğiniz yerde konaklamayı planlıyorsanız anlatacak birçok şeyiniz olacak.

 

Bisikletçi arkadaşlarınızla birlikte planlar yapın

Bisiklet Motivasyonu

Kararsızlığa mahal vermeyin. Eğer bisikletçi dostlarınıza yarınki geziye kesin katılacağınızı söylerseniz kararınızdan vazgeçmeniz zor olacaktır.

 

Ekipmanlarınızı bir gece önceden hazırlayın

Bisiklet Motivasyonu

Annenizin  ilkokula gittiğiniz günlerde bir önceki geceden ertesi günki öğlen yemeğinizi paketleyip kıyafetlerinizi hazırlaması gibi siz de hazırlanmaya bir önceki günden başlayın. Böylece hazırlık aşamasında karşınıza çıkabilecek sorunları aşmak esas amacınız bisikletden bile daha zor olmasın.

 

Yeni yollar keşfedin

Bisiklet Motivasyonu

Aramızdaki fitness delileri daha çok aynı yolları kullanma eğilimindeler çünkü bu yollar onlara arzu ettikleri spor aktivitesini sunuyor olabilir. Fakat yeni rotaları keşfetmek aynı yerlerde tekrar ve tekrar sıkılarak bisiklet sürüyormuşuz hissini azaltabilir.

 

Abur cubur yiyin

Bisiklet Motivasyonu

Uzun yolculuklarda enerjinizi düzgün sağlamanız çok önemlidir ve bunun için ideal olan aperatifler ağırlıklı olarak şeker içerenlerdir. Kendinizi sadece karton gibi tadı olan enerji barlarıyla sınırlamayın. Yolculuğunuz süresince çikolata, şekerleme ve gazlı içecekler tüketmeniz size fazladan mutluluk sağlayacaktır.

 

Antreman başlangıcını hafif tutun

Bisiklet Motivasyonu

Genel olarak her antremanımda uzun süreli bisiklete biner ya da patlama gücü gerektiren aralıklı antremanları seçerim. Bu yüzden her antreman öncesinde henüz başlamadan bırakmak istiyorum. Ama ne zamanki hafif hafif sürerek başlasam ve ısınıp alıştıkça seviyeyi arttırsam gerekli motivasyonu sağlamak çok daha kolay geliyor ve antreman öncesindeki hedefimin bile ötesine kolayca ulaşıyorum.

 

Kendinizi ödüllendirin

Bisiklet Motivasyonu

Herkesin muhakkak bir zayıf noktası vardır. Benimkisi de dondurulmuş yoğurt. Ne zaman zor bir antremanı başarıyla tamamlasam kendimi dondurulmuş yoğurtla ödüllendiririm. Antreman sırasında ise yoğurdumu düşünerek motive olurum.

 

DMCA.com Protection Status