O bir kaç fazla kilonuzu verme ümidi ile belki saatlerce bir şeyler yemeyip kendinizi aç mı bırakıyorsunuz ?

Bu sadece metabolizmanız için potansiyel bir tehlike değil, aynı zamanda tok hissetmek ne kadar yediğinizle değil de yediklerinizin kalitesiyle alakalı olduğu için gereksiz. Doğru gıda seçimi - ve doğru planlamayla - gün boyu tok kalabilirsin.

İşte burada beslenme hedeflerinizin de üstüne çıkarak midenizi guruldamaktan nasıl kurtaracağınza dair bir kaç ipucu vereceğiz.

 

1- Atıştırmalık/Ara öğün taşıyın.

Aç kalmadan nasıl kilo verilir

En meşgul insan için bile yüksek protein tüketmenin anahtarı elinin altında her daim bozulmayan fındık, karışık çerez, kuru meyveler, yer fıstığı ezmesi gibi atıştırmalıklar bulundurmak.

 

Bunlardan en azından birini ofisinde, çalışma masanın çekmecesinde, arabandaki torpidoda bi kase veya ufak bir paket içinde bulundurman hem tok hissetmene hem de günlük protein hedefine ulaşmana yardımcı olacak.

 

2- Öğünlerini önceden hazırlayın.

Aç kalmadan nasıl kilo verilir

Muhtemelen tüm hafta için yemeğini önceden hazırlayan efsaneler duymuşsundur, fakat kendin için bir türlü alışkanlık haline getiremedin.

 

Gözünde büyütme. Öğün hazırlamak hafta ortasında internetten tarifine bakıp yapacağın bir yemekden belki daha az zamanını alacak. sadece tek öğün için değil de biraz daha fazla yapıp 3-4 günlük öğününü önceden hazırlayacaksın. Geriye sadece saklama kaplarına böldüğün yemekleri dolaptan alıp çantaya atmak kalacak. Tabi bu öğünlerinde bol sebze ve protein olması önemli.

 

3- Yemeğin tadını çıkarın.

Aç kalmadan nasıl kilo verilir

Araştırmalar daha yavaş ve dikkatli bir şekilde yemek yemenin kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Kendinden geçmiş bir şekilde tıkınmak yerine oturup yavaş ve tadını çıkarır bir şekilde yemek yemek daha uzun süre tokluk hissi veriyor.

 

Çalışma masanda yemek yerine öğle arasında ara ver ve git yemek yenen bir yerde ye; veya akşam televizyon karşısında koltukta yemekten ziyade yemek masasına oturarak ye. Bu gibi ayrıntılar seni daha yavaş ve özenli yemeye mecbur bırakacak, sadece yemeğinle meşgul olacağın için özen göstereceksin.

 

4- Değişik baharatlar ve karışımlar kullanın.

Aç kalmadan nasıl kilo verilir

Yediklerinden sıkılmak da daha aç hissetmeye sebep olabilir. Haftalık düzenine yeni ve farklı besinler, baharatlar ekle ve farklı pişirme şekilleri dene. Bu sayede yemek yeme sevincin artacak ve farklı tadlar deneyerek yediklerinden keyif alacaksın.

 

Baharatlar aynı zamanda daha fazla kalori almadan seni daha tok hissetirecek. Bir anda bütün baharatları kullanmak yerine yavaş başla ve yemeklerinde her ay farklı bir baharat kullan ki zamanla en çok hoşuna giden tadı bulabilesin.

 

5- Fiziksel aktivitenizi arttırın.

Aç kalmadan nasıl kilo verilir

Popüler inanışın aksine, hafif ve orta düzeyde egzersizler sizi daha fazla acıktırmaz, aslında açlığınızı kontrol altında tutar.

 

Öğle yemeği vaktinde veya akşam yemeğinden sonra yapacağın kısa bir yürüyüş bile genel sağlığında ciddi miktarda olumlu bir fark oluşturabilir ve atıştırmalıklara olan ihtiyacını kontrol altında tutar.

DMCA.com Protection Status