Unutulmaz bir kamp gezisi insanın duygularını tatmin eden ve gerçekten çok cazip bir deneyim olabilir, fakat bu açık hava maceraları nadir de olsa tehlikelere açıktırlar.

İlk defa kamp yapacaklar için hazırlık yapmak anahtar niteliğinde. İlk yardım kiti iyi bir başlangıç, fakat alınması gereken bir kaç önlem daha var.

 

Ateş güvenliğinden emin olun.

Kamp Güvenliği

Ateş yakmadan yapılan kampa tam da kamp diyemiyoruz malesef. Yine de, sucuklarınızı kızartmadan önce almanız gereken bir kaç önlem mevcut. Örneğin; Yere yakın dalları olan ağaçların altında ateş yakmayın, ateşe göz kulak olacak biri olmadan ateşi yanar şekilde bırakmayın ve yatmadan önce kesinlikle söndürün.

 

Yabani hayvanlara karşı güvende olun.

Kamp Güvenliği

Kamp güvenliğinin esas prensibi yabani hayvanlara karşı güvende olmaktır. Vahşi doğada yaptığın bir aktivite aynı zamanda yabani hayvanlar tarafından çevrili bir ortamda olduğun anlamına gelir. Bu yüzden sadece gün ışığı varken yürü ve eğer biriyle karşılaşırsan panik yapma ve o anki gözlemine göre en doğru olacağını düşündüğün davranışı sergile. En önemli kural mı ? Yabani bir hayvana sakın yaklaşma.

Yemek pişirilecekse bu işlem kamp alanının en az 500 metre uzağında yapılmalı. Böylece kokuya karşı oldukça duyarlı olan hayvanları doğrudan kampınıza çekmemiş olursunuz.  

 

Böcek spreyi kullanın.

Kamp Güvenliği

Mükemmel bir gece olsa bile, sağında ve solunda sivri sineklerle uyuyor olabilirsin. Bu yüzden, çantana böcek spreyi koymayı unutup bütün geziyi mahvetme. Açıkta olan bölgelere(eğer imkan varsa tüm vücuda sıkmak daha güvenli) sıkacağın böcek spreyi tüm gece boyunca güvende kalmanı sağlayacaktır.

 

Bölgenizi temiz tutun.

Kamp Güvenliği

Kamp yaptığın bölgeyi temiz tutmak da kamp güvenliği için kritik unsurlardan. Kirli bulaşıklar, artık yemek çöpleri, ağzı açık bırakılan yemekler sizi uğraşmak istemeyeceğiniz canlılarla uğraşmak zorunda bırakabilir.

 

Bol su için.

Kamp Güvenliği

Gün boyunca sıcak güneşin altında bişeylerle uğraşmak aktif kalmak için iyi bir yol, fakat bu aynı zamanda vücut için kötü olacak sıvı kaybına neden olabilir. Her zaman yanınızda bir şişe su bulundurun ve almanız gereken günlük su miktarını(en az 8 bardak) aldığınızdan emin olun.

Su birikintilerine karşı dikkatli olun.

Eğer kamp yapacağın bölgeye giden yolda yüzmen gereken yerler ve su birikintileri varsa, hem kendinin hem de diğerlerinin buralara karşı gereken önlemi aldığından emin ol. Mesela küçük çocuklar için can yelekleri bulundurmak veya kıyı bölgesinden uzaklaşmamak gibi.

Tabi bir kaç ipucu daha mevcut:

- Etraftaki levhaları ve işaretleri iyi oku. Eğer bot üzerindeysen hız limitine uy; veya yüzüyorsan derin yerlere ve akıntılara karşı dikkatli ol.

- Su aktiviteleri yapmadan önce hava durumunu kontrol et. Yağmurlu veya fırtınalı günler su sporları yapmak için pek elverişli olmayabilir.

- Suyun çok derin olmayan yerlerinde önce ayakla kontrol metodunu uygula.

- Kayıkla gezeceksen, yüzeceksen veya su kayağı yapacaksan alkol alma. Yoksa her durumda tehlikelere daha açık hale gelirsin.

 

Zehirli bitkilere karşı dikkatli olun.

Kamp Güvenliği

Doğa yürüyüşü, doğayı keşfetmek için muhteşem bir yol, fakat yürürken yüzüne doğru gelecek bir kelebekten kaçayım derken zehirli bitkilerin içine düşme ihtimalin de var. Özellikle küçük olanlara, zehirli sarmaşıklara ve zehirli meşelere dikkat et. Yine mümkünse hiç bir bitkiyi yemediğinden emin ol.

 

Harita bulundurun.

Kamp Güvenliği

GPS'e neredeyse bağımlı hale geldik fakat vahşi doğada ihtiyacımız olan sinyale ulaşma imkanımız olmayabilir. Tam anlamıyla güvenli bir kamp için sadece kamp yaptığın bölgenin haritasına sahip olmak yeterli değil, aynı zamanda çevre bölgelerin, yolların haritasına da sahip olmamız gerekiyor.

 

Tüplü ocaklara karşı dikkatli olun.

Kamp Güvenliği

Fazladan bir ocak kamp alanında kullanışlı olabilir, fakat tehlikelerini de göz ardı etmemek lazım. Asla tüp açıkken ocağı başıboş bırakma, ve eğer ilk defa kullanıyorsan kullanım kılavuzunu iyice okuduğundan emin ol. Aynı zamanda ocak açıkken etrafında tutuşması ve uçması kolay eşyalar veya çalı çırpı olmasın. Tabi kendi vücudunuzu da ocağa fazla yaklaştırmayın dememize gerek yok sanırım. Doğadayken oluşabilecek olası bir sakatlanma şehirdekinden çok daha tehlikeli boyutlara gidebilir.

 

İlk yardım çantası bulundurun.

Kamp Güvenliği

Aldığın tüm önlemlere rağmen, yine de kanayan bir bölgeni bandajlaman veya kesilen bir bölgeni temizlemen gerekebilir. Yanında her zaman içinde antibakteriyel solüsyon ve bandaj bulunan ilk yardım çantası bulundur.

DMCA.com Protection Status