Motivasyon. Hayattaki çoğu şey gibi tarifi zor. Bazılarımız kırılmaz bir iradeye sahip olarak doğar fakat çoğumuz böyle değil. Fakat bu olmamız gereken şeyi olamayacağız veya doğuştan sağlam iradeli insanlara baskın gelemeyeceğiz anlamına gelmiyor. Bu sadece başka bir vücut kasımız üzerinde yoğunlaşmamız anlamına geliyor.

 

Antreman Motivasyonu

İki nokta arasındaki en kısa yol düz çizgi şeklinde olan yoldur ve size bu yazıda anlatmaya çalışacağımız da tam olarak bu. Platodan kurtulmanız ve fitnes hedeflerinize ulaşmanıza yardım edebilmek için kanıtlanmış 5 yapı taşını sizin için hazırladık.

 

Kural 1: Daima Hazır ol

Antreman Motivasyonu

Hazır bulunmak, nerede olduğunu ve nereye gitmen gerektiğini şekillendirmek ve tasvir etmek için kilit nokta. Eğer vücudunla yeterince ilgilenmiyorsan, takıldığın noktalarla ve durman gereken yerle ilgili doğru yargılara ulaşamazsın.

Problemin yerini sapta. Kendini fazla mı zorluyorsun ? Yeterince dinlenmiyor musun ? Beslenme düzenin nasıl ? Yaşam tarzın hedeflerini destekleyici nitelikte mi ?

Fiziksel ve mental problemleri değerlendirmek için biraz vakit harca ve tam olarak doğru hamleleri yaptığından emin ol.

 

Kural 2: Hedeflerinle ilgili kesin ol.

Antreman Motivasyonu

Neden vücut geliştirmeci olmak istiyorsun ? Tamamiyle bir vücut geliştirmeci mi olmak istiyorsun yoksa esas isteğin fit olmak mı ? Bir maraton için mi hazırlanıyorsun ya da powerlifting yarışması için mi ? Hedeflerini kesin ve tam olarak belirle, sonrasında da oraya nasıl varacağın üzerinde çalış.

Bu konu özellikle çok önemli, çünkü antrenmanlarını varmak istediğin yere göre şekil vermene yardım eder. Diğer önemli bir tarafı da, motivasyonunu kaybettiğinde hedeflerine dönüp motive olabilirsin.Yani sana antrenmana neden başladığını hatırlatacaklar arasında ilk sırada.

 

Kural 3: Kağıda dök.

Antreman Motivasyonu

Bir şeyi kağıda yazmanın hatırlamayı ve özümsemeyi kolaylaştırdığını kanıtlayan bir çok araştırma mevcut. Öğrenmenin bir çok yolu(fiziksel, sosyal, görsel vs.) olduğu halde, bir şeyleri kağıda dökmek herkes için öğrenmenin en tutarlı ve ortak yolu.

Fakat kağıda dökün derken telefonunuzdaki uygulamaya not almaktan bahsetmiyoruz. Fiziksel olarak kağıda dökmek, davranış ve onun içselleştirilmesi arasında en büyük bağı oluşturan yöntem.

 

Kural 4: Görselleştir.

Antreman Motivasyonu

Ne istediğini ve nasıl elde edeceğini gözünde canlandır. Hedefini başarmak için gerekli olan fiziksel ve duygusal detaylara konsantre ol; ağırlıkları hisset, kalabalığın gürültüsünü duy.

Alan Richardson adında avusturalyalı bir psikologun bir deney gerçekleştirdi. Richardson basketbol oyuncularından oluşan bir grup aldı, onları 3 gruba ayırdı ve her oyuncunun serbest atış atabilme becerisini değerlendirdi. İlk grup her gün 20 dakika çalışma yaptı. İkinci grup kendilerini serbest atış atarken gözlerinde canlandırdılar, fakat hiç çalışma yapmadılar. Üçüncü grup ise hem çalışma yapmadılar hem de gözlerinde canlandırmadılar.

Ve sonuç olarak, serbest atış attığını gözlerinde canlandıran, görselleştiren grup, neredeyse çalışma yapan grup kadar gelişme gösterdi.

 

Kural 5: sürecin tadını çıkar.

Antreman Motivasyonu

Şu andaki ünlerini kazanmadan önce de tıpkı bugün oldukları kadar mutlu olduklarını söyleyen bir çok başarılı insan duymuşsunuzdur. Bu, başarıya ulaşmak isteyen bir çok insana boş ve saçma geliyor olabilir fakat eğer herkes bunu söylüyorsa doğruluk payı olduğunu düşünmek gerek.

Çoğu insanın fark edemediği şey; gurur, şan, şöhret başarının sadece az bir kısmını oluşturur. Aslında, podyumda en yukarıda olmak binlerce tekrar, saatlerce çalışma ve süreklilik gerektirir. Malcolm Gladwell’in meşhur Çizginin Dışındakiler kitabında, herhangi bir şey için usta olmanın en az 10,000 saat üzerinde çalışmakla mümkün olabileceğini söyler. Kendiniz için düşünün, bu 10,000 saati her dakikasını baştan savarak, hatta belki söverek mi yoksa her dakikayı özümseyip değerini bilerek mi geçireceksin.

Herşeyi göz önünde bulundur ve her yolculuğun bir adımla başladığını unutma.

Antreman Motivasyonu

Ne zaman kendini rutine bağlanmış, monoton halde bulsan veya yeni bir hedefe ulaşmak için çalışacak olsan bu beş kuralı uygula ve engellerin yok oluşunu izle.

DMCA.com Protection Status