Kardiyo’nun yağ yakımına etkili olduğu bir gerçek ama eğer yağ oranınızı ciddi oranda düşürüp fit bir görünüm elde etmek istiyorsanız biraz ağırlık kaldırmaktan başka çareniz yok.

 

Ne sıklıkla ağırlık antremanı yapmalısınız

 

Ağırlık antrenmanları yağ oranınızı düşürmekle kalmayıp kaslarınızın gelişmesini sağlayacak ve ne kadar çok kasınız olursa o kadar çabuk ve çok yağ kaybedeceksiniz. Yani yüksek kas oranı eşittir düşük yağ oranı.

Gelelim asıl meselemize. İyi, güzel; ağırlık antrenmanları da yapalım. Yapalım yapmasına da haftada kaç gün yapalım ki bize maksimum faydası olsun ?

Çoğu kişi her kas grubunu haftada bir gün çalıştırıyor. Örneğin; Pazartesi göğüs kaslarını Çarşamba omuz kaslarını Cuma kol kaslarını gibi.

Bu şekilde çalışmak özellikle bir kas grubuna odaklanılması yönüyle iyi gözükmesine rağmen bir kas grubunu kaç kere çalıştırmanın maksimum kazanım sağlayacağına yönelik yeni çalışmalar yapılıyor, makaleler yayınlanıyor.

 

Ne sıklıkla ağırlık antremanı yapmalısınız

 

Araştırmalar gösteriyor ki, eğer kas oranınızı artırmak, kaslarınızı büyütmek istiyorsanız her kas grubunu haftada en az 2 kere çalıştırmanız size maksimum kazanımı sağlayacak. Yani açıkca kaslarınızı haftada 2 kere çalıştırmanın haftada 1 gün çalıştırmaktan çok daha etkili olduğunu söyleyebiliriz, fakat bu yaptığınız set ve tekrar sayısını artırmanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Örneğin, eğer Pazartesi günü 6 set squat yapmak yerine Pazartesi 3 set Perşembe 3 set yapmak daha etkili olacaktır. Neden bu şekilde çalışmanın daha verimli olduğu konusunda tam olarak belirli bir şey olmasa da, bilim adamları çalışılan bir kas grubunun 48 saat boyunca gelişiminin devam ettiğini söylüyorlar. Yani 48 saatten önce aynı kas grubu için yapılan bir çalışmanın size fazladan bir katkısı olmayacak.

Ama bunun bir noktaya kadar işlediğini söyleyebiliriz. Haftada aynı kas grubu için 3 kez ağırlık antrenmanı yapan bireylerin kazanımının haftada 2 kez aynı kas grubunu çalıştıran bireylerle oldukça benzer olduğunu gösteren deneyler de mevcut.

Son olarak, spor bilimci ve fizyolojistler, ağırlık antrenmanlarınızı üst vücut- alt vücut şekilde bölmenin ve her bölgeyi haftada 2 kere çalıştırmayı öneriyorlar. Bu size maksimum kas kazanımı sağlayacak, kas oranınız arttıkça yağ oranınız azalacak ve fitlik rotanıza büyük fayda sağlayacak. Unutmayın fitlik rotası sonu olmayan, devamlı bir rota.

 

DMCA.com Protection Status