Kısa boylu musunuz ? Yoksa kısa ama kalın bir yapınız mı var ? Ya da kapılardan geçerken oldukça zorlanıyorsunuz. Hiç farketmez, sizi takım elbisenin içinde çok daha iyi gösterecek ipuçlarını vereceğiz.


Hiçbir şey, stilinizi kötü bir takım elbiseden daha çok bozamaz. Takım elbisesinin ceketi büyük, kısa veya demode olan kişileri çok sık görüyoruz.


Şanslısınız ki, üzerinize tam oturacak, tarzınızı everestin üzerine çıkaracak takım elbiseye sahip olmak için maaşınızı tasarımcılara yıkmak zorunda değilsiniz. Sadece vücut tipinize en uygun kesimi bilmeniz gerekiyor. Nasıl mı ? Söyleyelim:


Kısa Boy


Eğer kısa boyluysanız, iki düğmeli ceketlerden vazgeçmeyin. İki düğmeli ceketler gövdenizi daha uzun gösterecektir. Ceketinizin kalçanızın 10-12 cm altına indiğinden ve ayakkabınızla pantolonunuz arasında boşluk kalmadığından, pantolonunuzun topuklarınıza kadar indiğinden emin olun. Bu sayede daha uzun gözükeceksiniz.


Renk diğer önemli bir faktör. Farklı renklerde ve açık renkli ceket-pantolon kombinasyonları yerine, daha çok tek veya birbirine yakın orta ve koyu renkli ceket pantolon kombinasyonlarını tercih edin. Çünkü baştan aşağı tek renk bir takım sizi daha uzun gösterecek.

 


Kısa ve Kalın Yapılı


Eğer kısa ama kalın bir gövdeniz varsa, kare ve pötikare desenli gibi sizi daha kalın gösterecek ceket ve takımlardan uzak durun. Bunun yerine daha çok dikey çizgili ceketler tercih edebilirsiniz. Dikey çizgiler gözü iki yana değil de yukarıdan aşağıya doğru bakmaya sürükleyecek ve sizi daha uzun ve ince gösterecek.


Yine aynı şekilde kısa ve kalın yapılı gövdesi olanlar da iki düğmeli ceketler tercih etmeliler. Bu şekilde omuzlarınız daha belirgin ve üst vücudunuzu daha uzun görünecek.

 


İnce Yapılı


Erkek ceketlerinde eğilim tekrar daha geniş ve kalın yakalı ceketlere doğru dönüyor. Ama ince yapılı erkekler daha dar ve standart, 7-8 cm den uzun olmamalı- yakalardan vazgeçmemeli. Bu şekilde daha orantılı bir görünüm elde edeceksiniz.
Aynı zamanda, ince yapılı erkekler için çift sıra düğmeli (kruvaze) ceketler doğal olarak daha kalın bir görünüm oluşturduğu için tercih edilmeli. Bu sayede gövdenizde fazladan bir tabaka sizi daha yapılı, kalın gösterecek.

 


Uzun Boy


Uzun boylu erkekler daha çok 3 düğmeli ceketleri tercih etmeliler. İki düğmeli ceketler gövdenizi daha uzun göstereceği için, üç düğmeli ceketler vücut yapınız için daha uygun olacaktır.
Kesilmiş ceket ve pantolonlardan uzak durun. Bu yeni eğilim ortalama uzunlukta olanlarda güzel duruyor olabilir fakat sizin üzerinizde, sanki takımın içinden büyümüşsünüz gibi, ceket ve pantolonunuzdan taşıyor gibi bir görüntü oluşacak ve emin olun iyi bir görüntü değil.

 

DMCA.com Protection Status